yoğurtlu köfte çorbası


Malzemeler:
200 gr. Dana Kıyması (orta yağlı)
1 Adet Küçük Soğan
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1 Su Bardağı Yoğurt
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Tatlı Kaşığı Tuz (çorba için)
1 Çay Kaşığı Tuz (köfte için)
6 Su bardağı Kaynar Su

Ön hazırlık:
Soğan soyulacak ve rendelenecek. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Köfte’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, rendelenmiş soğan, doğranmış maydanoz, karabiber, pul biber ve 1 çay kaşığı tuz konulacak. Malzemeler macun kıvamında bir güzel yoğurulacak. Harçın tuzu karar hale getirilecek. Yoğurma işlemi bittikten sonra, köfte harcı top yapılacak ve fındık iriliğinde parçalar koparılarak avuç içerisinde beze yapılacak. Yapılan bezeler un serpilmiş tepsi içerisine konulacak.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, çırpma teli ile bir güzel çırpılacak. Üzerine 1 su bardağı yoğurt ilave edilecek ve tekrar çırpılacak.

Maharetini göster:
Tencereye  6 su bardağı su konulacak ve normal ısıda kaynatılacak. Kaynayan su içerisine köfteler ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saat’a bakılacak not edilecek. Tenceredeki köfteler 30 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde tencereden bir miktar su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava içerisinde tereyağı eritilecek. Üzerine kuru nane ilave edilecek ve hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop