hamsi nasıl temizlenir

hamsi nasıl temizlenir 400x267 hamsi nasıl temizlenir
Hamsi, yağlı zamanlarında çok sevilen bir balık çeşitidir. Mutfaklarımızda hamsi kullanılarak bir çok yemeği yapılır. Bunlardan bazıları, hamsi tavası, ızgarası, buğulaması, pidesi, güveci, kuşu, sarması, mücveri, çorbası ve tatlısı yapılır. Hamsi ile hangi yemek yapılırsa yapılsın mutlaka balığın temizlenmesi ve yemek yapımı için hazırlanması gerekir. Hamsi temizliği iki yöntem kullanılarak yapılır.

1. Yöntem:
Bir adet hamsi sol el ile başı yukarı gelecek şekilde tutulur. Sağ elin baş ve işaret parmağı, balığın yanakları altındaki solungaçları kavrayarak, göğüsün yumşak yeri ile birlikte kuyruk tarfına çekilir. Karın bölgesinde kalan kalıntılar, işaret parmağı ile temizlenir. Bu işlemden sonra, isteniyorsa balığın başı kopartılır.

hamsinin ele alınmış

hamsi1 hamsi nasıl temizlenir

parmaklar yanakları açıyorhamsi2 hamsi nasıl temizlenir

solungaçlardan tutulmuş

hamsi3 hamsi nasıl temizlenir

ve kuyruk yönüne çekiliyor

hamsi4 hamsi nasıl temizlenir

sağ el işaret parmağı kalıntıları kuyruk yönüne çekiyor

hamsi5 hamsi nasıl temizlenir

hamsi temizlenmiş

hamsi6 163x267 hamsi nasıl temizlenir

2.Yöntem:
Bir adet hamsi sol el avuç içerisine başı yukarı gelecek şekilde alınır. Sağ el baş parmak ve orta parmak yardımıyla baş kısmı sıkıştırılarak karın bölgesinden kuyruk yönüne çekilirken baş kısmı kopar ve baş kısmına bağlı olan iç organlar, sağ el işaret parmağı yardımıyle temizlenir. Temizlenmiş balıklar bol su ile berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top