yoğurtlu kabak yemeği


Malzemeler:
800 gr. Sakız Kabağı
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Salça
1.5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Kase Yoğurt
2 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
Dereotu, Taze Nane, Maydanoz

Ön Söz:
Sakız kabağının çorbasından dolmasına, kekinden böreğine, mücverinden salatasını onlarca çeşit yemeği yapılır. Sakız kabağı ile yemek yapmak incelik ister. Kabak yemeği pişirildiğinde hem iyi pişmeli, hem de şekli bozulmamalıdır. Bunun yolu da kabak pişirirken suyunu karar kullanmaktan geçer. Dalından koparılmış taze kabak ile yemek yaparken kabak yemeği fazla suya ihtiyaç duymaz. Pazar veya market tezgahlarında beklemiş kabaklarla yemek yaparken su oranını artırmanız gerekebilir.

Ön Hazırlık:
Kabaklar yıkanacak, sebze soyacağının tırtıllı kesme bıçağı ile kabak yüzeyleri kazınacak. Her iki taraftan, baş kısımları kesilecek. Kabaklar uzunlamasına dört parçaya bölünecek ve kuşbaşı doğranacak. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. Sarımsak soyulacak ve ezilecek. Bir kase içerisinde sarımsak, yoğurt ve yeteri kadar tuz ile karıştırılacak.. Dereotu kıyılacak ve pirinç yıkanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, salça konulacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine kabak ve pirinç ilave edilecek, malzemeler karıştırılacak. Üzerine 1.5 su bardağı kaynar su, tuz, karabiber ve kimyon ilave edilecek, karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar haline getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz hazır, şimdi üzerine dereotu ilave edebilir ve sarımsaklı yoğutu yemeğin servisi sırasında kullanabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop