yarma aşı tarifi


Yarma Aşı Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
1 Su Bardağı Yarma
1 Çay Bardağı Kuru Fasulye
2 Parça Dana Kaburgası (kemik)
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Kuru Soğan
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Yarma aşı yemeği veya yarma lepesi Yozgat iline ait, yöresel keşkek yemeğidir. Doğrusu, bu yemeğe Yozgat Keşkeği demek daha uygun olacaktır.  Yarma aşı yemeğim üç porsiyondur. Bu yemek yörede kemik, etsuyu ve tereyağı ile yapılır. Yarma aşı pişirildikten sonra insanlar, yufka ekmekleri üzerine alır ve sokumlayarak yerler. Yozgat keşkeği enfes lezzete bir yemek, denemenizi tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Yarma ve kuru fasulye ayrı kaplara konulacak; üzerlerini kapatacak miktarlarda soğuk su ilave edilecek ve bir gece boyu ıslatılacak. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Yarma

Yarma Aşı

Maharetini Göster:
Düdüklü tencereye zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine iki parça dana kaburga konulacak ve normal ısıda hafif kavrulacak. Ardından soğan, domates salçası ilave edilecek ve kavrulacak. Peşinden ıslanmış kuru fasulye, yarma, 6 su bardağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Düdüklünüzü nasıl kullanıyorsanız; aynı işlemler uygulanarak yarma aşı yemeği pişirilecek. Termo marka lastik contalı düdüklü tencere, bu yemeği normal ısıda 40 dakikada pişirdi. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop