yağlı bazlama


Malzemeler:
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1/4 Paket Yaş Maya
4 Su Bardağı Un
1.5 Su Bardağı Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Teflon Tava

Ön Söz:
Yöresel deyimiyle yağlı bazla veya ekşili bazlama, mayalı hamurdan yapılır.  Akşamdan hamur yaş maya ile yoğrulur ve sabaha kadar mayalanmaya bırakılır.  Sabah mayalanmış hamur beze yapılır ve açılır.  Açılan beza dinlendirilir ve ekmek pişirme  sacı üzerinde pişirilir.  Tarifimde ki bazlama hamuru akşamdan yoğuruldu ve 15 saat mayalanmaya bırakıldı. Ardından pişirildi ve köy tereyağı ile yağlandı.

Yağlı bazlamanın ekşi tadını alabilmesi için, yoğurulan hamur’un uzun süre mayalanması gerekir. Hamurun mayalanma süresi  yaz ve kış mevsiminde, hamurun bekleme ortamına göre farklı olabilir.

hamur mayalandı

 hamurun iç dokusu

Mayalı Hamur’un Yoğurulması:
Yoğurma kabına 4 su bardağı un elenerek konulacak ve ortası havuz yapılacak. İçerisine 1.5 su bardağı ılık su, 1/4 paket (ufalanmış) yaş maya, 1 tatlı kaşığı tuz konulacak ve ele yapışan kıvamda hamur yoğrulacak. Hamur kapatılacak ve iki katına çıkıncaya kadar dinlendirilecek. Ardından hamur tekrar yoğurulacak ve tek beze yapılacak.

hamur beze yapıldı

bezeler açıldı ve dinlenmeye bırakıldı

teflon tavada pişiyor

bazlamalar yağlandı servise hazır


Maharetini Göster:
Mayalanmış hamur, dört eşit parçaya bölünecek ve 4 tane beze yapılacak ve 15 dakika dinlendirilecek. Ardından bezeler yeteri kadar unla birlikte tatlı tabağı büyüklüğünde açılacak. Açılan bezeler (kabarması için) 30 dakika dinlendirilecek. Ardından, ilk dinlenmeye konulan açılmış bezeden başlanarak, kızgın tava üzerine yayılacak. Hamurun üst tarafı tamamen kabardıktan sonra diğer yüzü çevrilecek. Tava içerisine tereyağı konulacak, düşük ısıda köpürünceye kadar ısıtılacak ve ocak söndürülecek. Pişmiş bazlamanın tek yüzeyi yağ batırılacak ve yağlı tarafı alta gelecek şekilde servis tabağına dizilecek. Bazlamalar bıçakla 4 eşit parçaya bölünecek ve üzerine tavada kalan yağ gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop