sade tencere keki tarifi, nasıl yapılır

tencere keki
Sade Tencere Keki Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
2 Adet Yumurta (oda sıcaklığında)
1 Su Bardağı Süt (200 ml.)
1 Çay Bardağı Ayçiçeği Yağı (100 ml.)
1 Su Bardağı Şeker (170 gr.)
2 Su Bardağı Un (200 gr.)
1 Paket Kabartma Tozu (10 gr.)
1 Paket Vanilya (5 gr.)
Teflon Tencere (20 cm.)

Ön Söz:
Ocak üzerinde tencere keki yapımı çok kolay. Kek yapımında başı dertte olanlar için, tencerede kek pişirmek vazgeçilmeyecek bir yöntem. Verdiğim malzemelerle vanilyalı kekinizi gözü kapalı yapabilirsiniz. Kek konusunda deneyimli iseniz; kek hamurunuza dilediğiniz katkı malzemelerini ilave ederek, harika kekler yapabilirsiniz. Tarifimde ayçiçeği yağı ve toz şeker ölçüsünü dilediğiniz miktarda kullanabilirsiniz. Sözün özü, tencerede kek yapmadıysanız eğer; mutlaka tarifi bir kez olsun denemelisiniz derim.

Teflon tencereyi margarinle yağladıktan sonra, tencerenin tabanına fırın kağıdı keser koyarsanız yerinde olur. Kağıt koymazsanız, kekin tabanın hafif yanar. Kek tencerede buhar ile piştiğinden kürdan testi ile kekinizi test eder ve ocaktan alırsınız.

Ön Hazırlık:
Teflon tencere margarinle yağlanacak ve tabanına yağlı kağıt yayılacak. Bir kase içine un, kabartma tozu, vanilya elenerek konulacak ve karıştırılacak.

tencere yağlanmış ve yağlı kağıt yayılmış
teflon tencere

kek hamuru tencerede
kek hamuru

kağıt peçete kapatılmış, kek pişiyor
ocakta kek

tencerede kek pişmiş
sade kek

kek ters çevrilmiş kızartılıyor
kek tabanı

tencerede kek soğutulmuş servise hazır
tencerede kek

Maharetini göster:
Karıştırma kabına 2 yumurta kırılacak, toz şeker konulacak ve mikser veya çırpma teliyle çırpılacak. Üzerine sıra ile süt, ayçiçeği yağı ilave edilecek ve çırpılacak. Ardından, kase içinde bulunan un ilave edilecek ve pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar çırpılacak. Hazırlanan kek hamuru, teflon tencereye boşaltılacak. Tencere ağızına peçete konulacak ve kapak kapatılacak. Tencere ocağın büyük gözü üzerine konulacak ve en düşük ısı ayarında 60 dakika pişirilecek. Süre bitiminde kek ters çevrilecek ve 10 dakika süre ile kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop