tavuklu arpa şehriye çorbası


Malzemeler:
1 Tavuk Budu veya Yarım Göğüs
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Arpa Şehriye
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Tavuk Suyu
Bir Tutam Kıyılmış Maydanoz
Limon

Ön Söz:
Tavuklu arpa şehriye çorbası, haşlanmış tavuk eti ve tavuk suyu ile sade veya kıvamlı yapılabilir. Tavuklu arpa şehriye çorbasını sade yapmak isterseniz, un kullanmazsınız. Tarifim, kıvamlı tavuklu arpa şehriye çorbasıyla ilgilidir. Bu tarifi hazırda bekleyen haşlanmış tavuk eti ve suyu ile yapmadım. Elimde bulunan bir tavuk budu ve yarım tavuk göğsünü haşlayarak yaptım.

Ön Hazırlık:
Tavuk but veya göğüs eti iri parçalara bölünecek, yıkanacak ve süzülecek. Ardından tencereye konulacak, üzerini iki parmak geçecek kadar su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave ettikten sonra, yüksek ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı düşük konuma alınacak ve kapak aralıklı kapatılacak. Tenceredeki et, 25 dakika haşlanacak ve ardından didiklenecek. Haşlama suyu çorba için kullanılacak.

Tavuk eti

Çorba servise hazır

tavuklu arpa şehriye çorbası 3

Maharetini Göster:
Tencere zeytinyağı zeytinyağı konulacak ve düşük ısıda ısıtılacak. Üzerine sıra ile un, arpa şehriye ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar tavuk suyu ilave edilecek ve ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tavuk eti, karabiber ve tuz ilave edilecek çorbanın tuz’u karar hale getirilecek. Düşük ısıda tencere açık olarak 15 dakika kaynatılacak ve ocak söndürülecek. Şimdi çorbanızın üzerine maydanoz serper ve limonla servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop