tavuk rulo köfte


Fırında Tavuk Rulo Köfte Tarifi, Sosu, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
700 gr. Tavuk Göğsü
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası
1 Adet Soğan
1 Adet Kapya Biber
2 Diş Sarımsak
5 Yemek Kaşığı Galeta Unu
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1.5 Tatlı Kaşığı Tuz

Köfte Sos’u Malzemesi:
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
2.5 Su Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü kuşbaşı doğranacak ve mutfak robotunda (kıyma) çekilecek. Soğan, sarımsak soyulacak ve çok ince kıyılacak. Kapya biber (çok küçük) küp şeklinde doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Köfte Sosu

Köfte Sosu’nun Hazırlanması:
Tava’ya zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine un ilave edilecek ve düşük ısıda kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine kaynar su, karabiber, toz kırmızı biber ve tuz ilave edilecek. Sos’un tuz’u karar hale getirilecek. Ardından sos, en düşük ısıda 5 dakika kaynatılacak ve ocaktan alınacak.

tavuk rulo köfte malzemesi

tavuk rulo köfte harcı

tavuk rulo köfte hazırlandı

fırında tavuk rulo köfte pişti

tavuk rulo köfte dilimlendi ve soslandı

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içerisine tavuk kıyması, soğan, sarımsak, kapya biber, 5 yemek kaşığı galeta unu, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, karabiber, kimyon, kırmızı toz biber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Karışım macun kıvamında bir güzel yoğurulacak. Ardından, köfte streç’e konulacak ve tepsi boyunda rulo yapılacak. Rulo buzdolabında katılaşması için, 1 saat dinlendirilecek. Süre bitiminde streçten çıkarılacak, yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yatırılacak. Tepsi, önceden 175°C’ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 50 dakika pişirilecek. Süre bitiminde fırından alınacak ve ılıdığında 1.5-2.0 cm. kalınlıkta dilimlenecek. Dilimler tepsiye dizilecek, üzerine sos gezdirilecek ve fırına sürülecek. Üstten ısıtma ile 10 dakika süre ile üstleri hafif kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop