Kategoriler
Pastane Tarifleri Sütlü Tatlı Tarifleri

sübyeli fırın sütlaç

sübyeli fırın sütlaç
Sübyeli Fırın Sütlaç Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1.5 Litre Süt
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç (sübye yapımı için)
1 Türk Kahve Fincanı Pirinç (sütlaç yapımı için)
1.5 Su Bardağı Toz Şeker
2 Adet yumurta sarısı

Ön Söz:
Sübyeli fırın sütlaç, geleneksel Türk mutfağının gerçek sütlü tatlısıdır. Bu tarifle yapılan sütlaçın lezzeti, diğer sütlaç çeşitlerini sollar. Sütlaç yapımında en önemli ayrıntı, kaynayan sütün koyulaştırmasında kullanılan malzemedir. Bu malzemeler buğday nişastası ve mısır nişastasıdır.  Sütlaç yapımında kullanılan sübye ise, pirincin sütüdür. Sübye ile yapılan sütlaç tadı, nişasta ile yapılan sütlaçtan farklıdır. Tarifimi deneyin, afiyet olsun.

Sübye yapımında kullanacağınız pirincin kırık pirinç olması, işinizi kolaylaştırır. Sütlaçta kullanacağınız pirinç ise, orta veya küçük taneli olması gerekir. Baldo pirinçle sütlaç yapmamanızı tavsiye ederim.

Sübye Nedir:
Boza koyuluğunda sıvı anlamındadır. Sütlaç yapımında kullanılan sübye ise, pirinçin boza kıvamında elde edilen sütüdür.

Ön Hazırlık :
İki Türk kahve fincanı ölçüsünde pirinç, ayrı kaplarda yıkanacak ve süzülecek. Yumurta sarıları bir kap içinde çırpılacak.

Kırık Pirinç Akşamdan Su İçinde Bekletilmişkırık pirinç

Kırık Pirinç Rondo’da Çekilmişsübye

Sübye’nin Hazırlanması:
1 Türk kahve fincanı dolusu pirinç yıkanacak ve akşamdan bir kap içine konulacak. Pirinçlerin üzerine üç parmak ölçüsünü geçecek miktarda ılık su konulacak ve bir gece bekletilecek. Sabah, pirincin üzerindeki suyun fazlası dökülecek. Kap içerisindeki su oranı, pirinç ile yüz yüze olacak. Pirinç suyu ile beraber mutfak robotunda parçalanacak ve karışım süzülecek. Çıkan süt görünümüdeki sıvı, pirinçin sübyesidir. Sübye kullanılacak, pirinç taneleri atılacak.

Yumurta Sarısı Az Sütlaçla Çırpılmışsütlaç sosu 1

Sübyeli Sütlaç Kaselere Konmaya Hazırsübyeli fırın sütlaç 1

Maharetini Göster :
Tencereye 1.5 litre süt, 1 kahve fincanı pirinç konulacak ve ocak üzerine oturtulacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Süt ara sıra karıştırılarak 30 dakika kaynatılacak. Süre bitiminde tencereye 1.5 su bardağı toz şeker ilave edilecek ve orta ısıda 5 dakika tekrar kaynatılacak. Ardından kaşıkla sübye ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencereden bir miktar sütlaç alınacak, çırpılmış yumurta sarıları ile karıştırılacak. Karışım tencere’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Sütlaç 1 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak ve kaselere paylaştırılacak. Sütlaçın üzeri kaymak tuttuktan sonra fırın tepsisine dizilecek. Tepsiye kaselerin yarısına kadar su ilave edilecek ve fırına sürülecek. Fırında (üstten ısıtma veya 200°C derecede) sütlaçın üzeri kızarıncaya kadar tutulacak. Sonrası malum.

Not :
Sübye’yi sütlaça kaşıkla ilave edin. Her kaşıktan sonra karıştırın ve sütlaçın kıvamına bakın. Sütlaçın kıvamı boza kıvamında olacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com