tavuk but yemeği


Malzemeler:
4 Adet Tavuk But (derisiz)
7 Adet Küçük Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
2 Adet Sivri Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Tavuk but yemeği, çeşitli sebze ve baharatlar kullanılarak tencerede, ya da fırında yapılır. Tavuk budu yemek yapımında derili veya derisiz kullanılabilir. Yemekte budu derisi ile kullanmak yemeğin lezzetini artırır. Bir nedenle, yemek içerisinde but derisiz kullanılmak istenirse, yemeğe ilave edilecek yağ miktarını artırmak gerekir.

Ön Hazırlık:
Butlar yıkanacak ve süzülecek. Soğan, sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Domates, patates soyulacak irice kuşbaşı doğranacak. Sivri biber irice iri kuşbaşı doğranacak. Doğranmış malzemeler bir kap içerisine alınacak ve üzerine karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

tavuk but yemeği malzemesi

tavuk but yemeği hazırlanmış

tavuk but yemeği pişmiş

Maharetini Göster:
Tencere tabanına zeytinyağı gezdirilecek ve üzerine butlar dizilecek. Ardından boşluklara sebzeler yerleştirilecek ve 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tavuk but yemeği 50 dakika süre bitiminde servis’e hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop