tavuk baget yemeği


Malzemeler:
6 Adet Derisiz Tavuk Baget
8 Adet Küçük Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Patates
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Havuç
3 Diş Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
2 Yemek Kaşığı Maydanoz

Ön Söz:
Bu yemeği çiğden hazırlayabilirsiniz. Onun için; önce yağ içerisinde salçayı kokusu çıkıncaya kadar kavurduktan sonra, diğer malzemeleri çiğden üzerine ilave edebilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Tavuk bagetler bir güzel yıkanacak ve süzülecek. Tercihinize uygun bagetleri, derili veya derisiz yemekte kullanabilirsiniz. Derilerini yemekte kullanmak istemezseniz, yemekte kulanacağınız yağ miktarını artırmanız gerekir. Soğanlar ve sarımsaklar soyulacak, bütün bırakılacak. Patates, havuç soyulacak küp doğranacak. Domates, kabukları soyulacak kuşbaşı doğranacak. Sivri biber, kuşbaşı doğranacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazırda bekletilecek. Maydanoz, ince kıyılacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan, sarımsak bütün olarak ilave edilecek ve düşük ısıda 2 dakika kavrulacak. Ardından havuçlar ve sivri biber ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domatesler ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Tencere içerisinde yer açılacak ve bagetler sıralı dizilecek. Harç, mümkün olduğunca bagetlerin üzerine gelecek şekilde yerleştirilecek.

Üzerilerine patatesler dizilecek. Karabiber, kimyon, kekik tuz, 1.5 su bardağı kaynar su ilave edilecek, tencere kulplarından tutularak sallanacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde yemeğiniz servis’e hazır. Üzerine kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Ocak gaz ayar düğmesi düşük ısı konumuna şöyle ayarlanacak; Tencere kaynarken buhar kapak aralığından rahat bir şekilde çıkacak. Kapak gürültüsü olmayacak.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop