Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Meze Tarifleri Mutfak Bilgileri Salata Tarifleri

5 litrelik bidona lahana turşusu

bidona lahana tursusu 1
5 litrelik bidona lahana turşusu nasıl kurulur?
Malzemeleri:
4 Kg. İrice Doğranmış Lahana
1 Baş Sarımsak (20 gr.)
5 Su Baradağı Kaynamış Soğutulmuş Su (1 litre)
2 Tatlı Kaşığı Toz Şeker(15 gr.)
1 Çay Kaşığı Tepelice Limon Tuzu (4 gr.)
3 Yemek kaşığı Tepelice Kaya Tuzu (150 gr.)
2 Tatlı Kaşığı Acı Pul Biber (10 gr.)
1 Su Bardağı Üzüm Sirkesi (200 ml.)
5 Litrelik Kavanoz

Ön Söz:
İnsan hayatında bir kez olsun, tadını unutamadığı bir lahana turşusu tatmıştır. İşte bu lahana turşusu tarifi, tadı unutulmayan lahana turşusunu tariflemektedir. Lahana turşusu yapımı ölçü işidir. Ölçüyü tam tutturduktan sonra yedigünün bitiminde lahana turşusu yenecek olgunluğa ulaşır. Turşu olgunlaştıktan sonra mutfaktan soğuk bir ortama taşınmalıdır. Bu ortam buzdolabı veya balkon olabilir. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Bir bütün lahananın üstteki yeşil yaprakları ve kök kısmı çıkarılacak. Kalan kısmından 4 kg. kadarı 4-5 cm. irilikte doğranacak. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Kavanoz ve kapağı sıcak su ile yıkanacak ve kurulanacak.

Lahananın Hazırlanması:
4-5 cm. irilikte doğranmış 4 kilo ağırlığındaki lahana parçaları bir kaba konacak, üzerine 150 gr. kaya tuzu serpiştirilecek ve karıştırılacak. Tuzlanmış lahana kabında 3 saat bekletilecek. Süre bitiminde lahana parçaları ve kabın tabanında kalan tuzlu su bidona doldurulacak.

tuzlanmış lahana 3 saat bekletilmiş

bidona lahana tursusu 2

turşu yedi gün bitiminde yenecek duruma gelmiş

bidona lahana tursusu 3

Maharetini Göster:
Doğranmış, tuzlanmış, 3 saat bekletilmiş lahana ve sarımsak bidona bastırılarak doldurulacak. Kavanozun en üstüne 4 gr. limon tuzu, 15 gr. toz şeker, 10 gr. acı pul biber, 1 su bardağı üzüm sirkesi, 5 su bardağı içme suyu, lahananın kabında biriken tuzlu su konulacak ve bidonun kapağı kapatılacak. Bidon alt-üst döndürülerek içindeki malzemelerin karışması sağlanacak. Turşu bidonu mutfakta bekletilecek. Turşu 20-22°C derecede yaklaşık bir hafta içinde yenecek duruma gelir. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comm