zeytinyağlı dizme taze fasulye


Malzemeler:
1 Kg. Taze Ayşe kadın Fasulyesi
2 Adet Soğan
2 Adet Domates
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Toz Şeker
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar su

Ön Hazırlık:
Taze fasulyeler ayıklanacak, yıkanacak. Soğanlar enine ikiye bölünecek. Domateslerin kabukları soyulacak ve küp olarak doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere’ye fasulyeler resimde göründüğü gibi dizilecek. Üzerine 5 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Fasulyelerin üzerine ısı’ya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Ayrıca, tencerenin kapağı kapatılacak ve en düşük ısı konumunda fasulyeler 25 dakika süre ile kendi suyu ile kavrulacak. Süre bitiminde tencerenin kapağı açılacak, toz şeker, tuz, 2 su bardağı kaynar su ilave edilecek.

Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Resimde göründüğü gibi soğanlar dizilecek ve aralarına domatesler konulacak. Isı’ya dayanıklı tabak tekrar fasulyelerin üzerine kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak bir yere not edilecek. Tencere, zaman zaman kulplarından tutulup sallanarak 1.5 saat süre sonunda yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop