sucuklu patlıcan yemeği


Malzemeler:
1 Kg. Patlıcan
150 gr. Parmak Sucuk
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
2 Adet Sivri Biber
2 Adet Domates
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sucuklu patlıcan yemeği her çeşit baharatlı sucuk ile yapılabilir. Parmak sucuk ile yapılırsa daha da güzel olur. Hele bir sucuk çeşiti var ki, onunla yapılırsa enfes olur. Kayseri ilimizin meşhur evlik sucuğu patlıcan yemeğine oldukça yakışır. Hiç bir patlıcan yemeği çeşiti Kayseri, evlik sucuğu ile yapılan patlıcan yemeğinin lezzetiyle boy ölçüşemez.

Ön Hazırlık:
Patlıcanlar soyulacak ve kuşbaşı doğranacak. Ardından bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz konulacak, üzerine yeterli miktarda soğuk su ilave edilecek ve karıştırılacak. Patlıcanlar bu su içerisinde bekletilecek. Domates ve soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak. Parmak sucuk soyulacak ve verev doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biber ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Üzerine salça ilave edilecek ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından domates ilave edilecek ve diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine sucuk, patlıcan ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Ardından 2 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon, tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop