sebzeli pirinç pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Baldo Pirinç
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Adet Enginar (orta boy)
1 Çay Bardağı Havuç
1 Çay Bardağı Taze Bezelye
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Yenilesi bir pilav, sebzeli pirinç pilavı deneyin. Ardından (beğenirseniz mesele yok) beğenmezseniz eğer, şikayetlerinizi mesaj olarak bırakın okuyalım. Enginarları buhar’da pişirme sepeti ile haşlarsanız, tencere içerisinde en düşük ısıda 30 dakika süre yeterlidir. Taze bezelye ise, renk ve diriliğinin kaybolmaması için tencere içerisinde, en düşük ısıda 15 dakika süre ile haşlayabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Enginar üçgen dilim doğranacak ve yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Bezelye yumuşayıncaya kadar haşlanacak, süzülecek ve soğuk su ile soğutulacak. 1 çay bardağı dolusu (bezelye iriliğinde doğranmış) havuç doğrudan yemek içerisinde kullanılacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster :
Tencere’ye zeytinyağı, tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine pirinç ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Üzerine havuç, bezelye, enginar, 1.5 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 14 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencerenin kapağı açılmadan, pilav 15 dakika süre ile dinlendirilecek. Süre bitiminde pilav alt üst edilerek karıştırılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop