sebzeli bulgur pilavı


Malzemeler:
1 Su Bardağı Bulgur
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Adet Kuru Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Taze Yeşil Soğan
1 Yemek Kaşığı Maydanoz
1 Çay Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Tuz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Domates soyulacak ve küp doğranacak. Kuru soğan ve sarımsak yemeklik doğranacak. Sivri biber halka doğranacak. 2 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Maydanoz kıyılacak, yeşil soğan kuşbaşı doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine kuru soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından sivri biber ve sarımsak ilave edilecek, kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak domates salçası katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından bulgur katılacak ve kavrulacak.

Üzerine 2 su bardağı kaynar su, karabiber ve tuz ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek. Tencere içerisine kuru nane, maydanoz ve yeşil soğan katılacak. Pilav, alt üst edilerek karıştırılacak. Tencere kapağı kapalı olarak pilav 20 Dakika süre ile dinlendirdikten sonra, servise hazır. Sonrası malum.

Not:
Malzemenin katlarını kullanarak istediğiniz ölçüde pilav hazırlayabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop