sebzeli arpa şehriye pilavı

sebzeli arpa şehriye pilavı
Sebzeli Arpa Şehriye Pilavı Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
2 Su Bardağı Arpa Şehriye
1 Yemek Kaşığı Tereyağı (50 gr.)
3 Yemek kaşığı Zeytinyağı (30 gr.)
1 Adet Orta Boy Domates
1 Adet Kırmızı Kapya Biberi
1 Adet Yeşil Köy Biberi
Yarım Dolmalık Kabak
Yarım Parça Havuç
3 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Sebzeli arpa şehriye pilavı yapımında domates, kırmızı kapya biberi, köy biberi, dolmalık (sakız) kabak ve havuç kullandım. Domatesi soydum ve çekirdek yuvalarını çıkardım. Kabağın içini boşalttım. Kullandığım toplam sebze miktarı 300 gr. geldi. Arpa şehriyeyi teflon tavada orta ısıda kavurdum ve pilavını yaptım.

Ön Hazırlık:
Arpa şehriye kavrulacak. Domates soyulacak, çekirdekleri çıkarılacak ve yemeklik doğranacak. Kırmızı ve yeşil biber uygun irilikte doğranacak. Havuç soyulacak ve rendelenecek. Kabağın içi çıkarılacak ve rendelenecek. 3 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

arpa şehriye pilavı

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı, tereyağı konulacak ve orta ısıda ısıtılacak. Üzerine sebzelerin tamamı ilave edilecek hafif kavrulacak. Ardından 3 su baradağı kaynar su, 1 tatlı kaşığı tuz ilave edilecek ve yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere bir kez fokur fokur kaynatılacak. Peşinden tencere kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konumuna ayarlanacak. Saate bakılacak not edilecek. 20 dakika bitiminde sebzeli arpa şehriye pilavı hazır. Pilavı 15 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop