Kategoriler
Şerbetli Tatlı Tarifleri

şambali tatlısı

şambali tatlısı
30 Dakikada Şambali Tatlısı Nasıl yapılır Tarifi
Malzemeleri:
2 Su Bardağı İrmik
1 Su Bardağı Süt
1 Çay Kaşığı Karbonat (tepeli doldurulmuş)
1 Su Bardağı Toz Şeker (tatlı için)
50 gr. Kavrulmamış Badem İçi
28 cm. Çapında Tepsi

Şerbet Malzemesi:
2 Su Bardağı Toz Şeker
2 Su Bardağı Su
1/2 Limon Suyu

Ön Söz:
Şambali tatlısını kendim yaptım diye söylemiyorum . Ne diyeyim, bu şambali tarifi üzerine tarif tanımıyorum. Tarifimi deneyin, tadın ardından görüşlerinizi yakınlarınızla paylaşın, güzel sözlerinizi duymam gerekmez. Tepsiniz en fazla 30 cm. çapında olsun, büyük olmasın. Birde metal, alüminyum ve teflon kaplı fırın tepsisi kullanın. Bor cam veya seramik tepsi kullanmayın, kullanırsanız tatlınızın pişme süresi uzar ve altı çok iyi kızarmaz. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Fırın tepsisi iç yüzeyi margarin ile yağlanacak. Badem içleri kabuklarından buradan tarifine uygun olarak ayrılacak.

Şerbetin Hazırlanması:
Tencereye 2 su bardağı toz şeker, 2 su bardağı su konulacak ve karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve tencere 5 dakika kaynatılacak. Süre bitiminde 1/2 limon suyu ilave edilecek ve şerbet 1 dakika daha kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak.

tepsi 2 saat dinlendi ve dilim kesildi
şambali

şambali dilimleri üzerine iç badem dizildibademli şambali

şambali tatlısı pişti ve şerbetlendi
şambali tatlısı 2

şambali tatlısı servise hazırşambali tatlısı 1

Maharetini Göster:
Karıştırma kabına irmik, toz şeker, karbonat, süt konulacak ve karıştırılacak. Ardından yağlanmış tepsisi içine aktarılacak ve yüzeyi düzeltilecek. Tepsi, 2 saat  dinlendirilecek. Süre bitiminde hamur dikdörtgen şeklinde dilimlenecek ve dilimlerin üzerine iç badem konulacak. Peşinden, önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 30 dakika pişirilecek. Süre bitiminde tepsi fırından alınacak, dilim yerlerinden tekrar dilimlenecek ve sıcak şerbet verilecek. Şambali soğuduktan sonra servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com