Kategoriler
Etsiz Yemek Tarifleri Sebze Yemekleri

salçasız pırasa yemeği

salçasız pırasa yemeği
Tencerede Salçasız Pırasa Yemeği Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
700 gr. Pırasa
1 Adet Soğan
6 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Havuç
1,5 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Çay Kaşığı Toz Şeker (tepeli doldurulmuş)
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Salçasız pırasa yemeği, salçalı pırasa yemeğinden farklı bir lezzet. Pırasa yemeği yaparken 1 kg. pırasa alır, ayıkladıktan sonra da tartarım. Bu yüzden, tarifimde pırasanın net ölçüsünü veririm. Bilirsiniz, pırasa ilk kar yağdıktan sonra lezzetli olur. Pırasa yemeği yapacağım zaman, mutlaka ilk karın yağmasını beklerim. Kar yağdıktan sonraki haftalar, pırasayı alır ve yemeğini yaparım.

Ön Hazırlık:
Pırasa ayıklanacak, yıkanacak ve doğranacak. Havuç soyulacak ve halka doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. kaynar su hazır edilecek.

salçasız pırasa yemeği 1

Maharetini Göster :
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, havuç ilave edilecek ve orta ısıda kavrulacak. Ardından pırasa ilave edilecek ve karıştırılacak. Tencerenin kapağı kapatılacak ve ocak ısısı en düşük ısı konuma alınacak. Pırasa kendi suyu ile 10 dakika kavrulacak. Ardından pirinç, 2 su bardağı kaynar su, toz şeker, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konuma alınacak. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 30 dakika bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com