patlıcanlı tavuk incik


Malzemeler:
6 Adet Tavuk İncik
2 Adet Patlıcan
2 Adet Küçük Soğan
2 Adet Domates
4 Adet Yeşil Biber
3 Diş Sarımsak
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1.5 Su Bardağı Kaynar Su
Maydanoz

Ön Hazırlık:
Soğan ve sarımsaklar soyulacak, soğanlar iki’ye bölünecek, sarımsak bütün bırakılacak. Domatesler rendelenecek. Yeşil biberler bütün bırakılacak. 1.5 su bardağı kaynar su hazır edilecek. Maydanoz, ince kıyılacak.

Patlıcan:
Patlıcanlar soyulacak ve 1.5-2 cm. kalınlıkta halka doğranacak. Uygun bir kap içerisine 1 yemek kaşığı tuz atılacak, yeterli miktarda soğuk su konulacak ve karıştırılacak. Doğranmış patlıcanlar, bu su içerisinde 30 dakika bekletilecek. Süre bitiminde suyu sıkılacak ve 3 yemek kaşığı yağ içerisinde önlü arkalı çok hafif kızartılacak.

Tavuk incik:
Tavuk incikler bir güzel yıkanacak ve süzülecek. Tercihinize uygun incikleri, derili veya derisiz yemekte kullanabilirsiniz. İncikler 3 yemek kaşığı yağ içerisinde hafif kızartılacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tavuk incikleri dizilecek. Aralarına patlıcan, soğan, biber ve sarımsaklar yerleştirilecek. Üzerine rendelenmiş domates, tuz, karabiber ve kimyon serpiştirilecek. Ardından 1.5 su bardağı kaynar su, 3 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 50 dakika süre bitiminde patlıcanlı incik yemeğiniz servis’e hazır. Şimdi, üzerine maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop