patlıcan mücveri


Malzemeler:
1 Adet Patlıcan
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Adet Domates
1 Adet Sivri Biber
1 Diş Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Yumurta,
1 Çay Kaşığı Tuz
3 Yemek Kaşığı (tepeli) Un
1 Çay Bardağı Kızartma Yağı
Bir tutam kıyılmış maydanoz

Ön Söz:
Yapımı basit, tadımı ise olağan üstü bir lezzet taşır patlıcan mücveri. Mücver harcı içerisine rendelenmiş beyaz peynirde konabilir ve istediğiniz baharatı kullanabilirsiniz. Bu mücver vıcık vıcık yağ çekmez. Patlıcanın bolluğunda deneyin, tavsiye ederim.

Ön Hazırlık:
Patlıcan soyulacak, 5 mm. küp şeklinde doğranacak ve tuzlu su içerisinde 15 dakika bekletilecek. Ardından yıkanacak, süzülecek ve suyu gidinceye kadar sıkılacak. Domates soyulacak, çekirdek yuvaları çıkarılacak ve küçük küp olarak doğranacak. Soğan çok ince yemeklik doğranacak. Sivri biberin çekirdeği çıkarılacak ve küçük küp olarak doğranacak. Sarımsak kıyılacak ve yumurta çırpılacak.

Tarifteki malzemelerle 2 porsiyon patlıcan mücveri hazırlanır.

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından biber ve sarımsak ilave edilecek kavrulacak. Üzerine patlıcan ilave ediliecek parlak bir görünüp alıp diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Üzerine domates ve tuz ilave edilecek, diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından harç ocaktan alınacak ve soğutulacak. Üzerine maydanoz, çırpılmış yumurta, un ilave edilecek ve karıştırılacak. Kızartma yağı tava içerisinde fazlaca kızgın olmayacak şekilde ısıtılacak. Yemek kaşığı ölçüsünde harçtan alınacak ve yağ içerisinde alt üst edilerek kızartılacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop