patlıcan çorbası


Malzemeler:
1 Adet Orta Boy Patlıcan
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet Orta Boy Soğan
2 Diş Sarımsak
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Un
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
6 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Sitede bulunan yemekleri kendi damak zevkime göre yapıyor, tariflerini yazıyor ve yayınlıyorum. Başlangıçta kendime ait olan yemek tariflerimin ayrımını yapmadığım için, özel tariflerim diğer tariflerle karıştı gitti. Patlıcan çorbası da kendime ait bir tarif. Çorbamı tarifime uygun hazırlar ve iki tas içmezseniz, kendimi başarısız sayarım. Beğeniniz sizde kalsın, neden iki tas içmediğinizi yazın okiym.

Ön Hazırlık:
Domates rendelenecek. Patlıcan soyulacak, uzunlamasına 5-6 mm. kalınlıkta dilimlenecek ve tavla zarı büyüklüğünde doğranacak. Soğan, sarımsak soyulacak ve yemeklik doğranacak. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. 6 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine doğranmış patlıcan ilave edilecek ve normal ısıda (şeffaflaşıncaya kadar) kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, soğan ve sarımsak konulacak kavrulacak. Ardından un ilave edilecek ve düşük ısıda hafif kavrulacak. Üzerine sırası ile salça, rendelenmiş domates ilave edilecek ve kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su ve karabiber, pul biber ilave edilecek, karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 15 dakika süre bitiminde patlıcan çorbanız hazır. 1 tatlı kaşığı tuz ve kuru nane’yi şimdi ilave edebilir, çorbanın tuzunu karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop