patatesli makarna


Malzemeler:
1/2 Paket Fiyonk Makarna
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet İri Patates
2 Litre Su
Tuz

Sos Malzemesi:
2 Adet Orta Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
2 Diş sarımsak
1 Fincan Su
Tuz

Ön Söz:
Patatesli makarna iki yöntemle hazırlanır. Tarifimdeki gibi makarna haşlandıktan sonra kızartılmış patates ve salçalı domates sosu sonradan ilave edilir. Veya, makarna haşlanmadan aynen pilav gibi pişirilir.Her iki yöntemle hazırlan patatesli makarnanın lezzetleri farklıdır. Patatesli makarna istenirse sarımsaklı yoğurt ile servis edilebilir.

Ön Hazırlık:
Patates küp doğranacak ve kızartılacak. Domates sosu, bu tarifte verdiğim malzemeler kullanılarak buradan tarifine uygun olarak hazırlanacak.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine 2 litre su konulacak ve kaynatılacak. Kaynayan su içerisine 1 yemek kaşığı (silme dolu) tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından makarna ilave edilecek. Tenceredeki su tekrar kaynayıncaya kadar, makarna ara sıra karıştırılacak. Ocak ısısı hep normalde olacak, tencerenin kapağı kapatılmayacak. Ara sıra makarna karıştırılacak ve yumuşayıncaya kadar haşlanacak. Yaklaşık 12 dakika süre bitiminde makarna ocaktan alınacak ve süzülecek. Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine makarna ve kızartılmış patates ilave edilecek ve karıştırılacak. Ardından makarna’ya tuz ilave edilecek ve tuzu karar hale getirilecek. Servisi sırasında domates sosu ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop