Kategoriler
Mutfak Bilgileri Patatesli Yemek Tarifleri

patates nasıl haşlanır

patates nasıl haşlanır
Tencerede Patates Nasıl Haşlanır Tarifi
Malzemeleri:
4 Adet Patates
Su
Tuz

Ön Söz:
Patates nasıl haşlanır? Patates, dört mevsim mutfaklarımızda bulunur. Patates tek başına çeşitli yemeklerinin yapılması ile birlikte, çoğu yemeklerin hazırlanmasında katkı malzeme olarak kullanılır. Ayrıca bir çok yemeklerin yanında garnitür olarak verilir. Patates salatası ve püresi hazırlanırken patatesler haşlanır. Patates, mutfaklarımızda haşlanmış şeklini elde etmek için bir çok yöntem kullanolır. Su kullanılarak patatesin haşlanması, su kullanılmadan patatesin pişirilmesi veya fırınlanmasıdır. Tarifini vereceğim patatesin haşlanması ilk yöntemdir. Diğer yöntem ise, su kullanılmadan patates doğrudan fırında veya köz içerisine gömülerek pişirilir. Fırınlanarak pişen patatesler oldukça lezzetlidir ve piyasa da kumpir adıyle bir endüstri sektörü oluşmuştur. Bir başka yöntemle patates, tencere içinde düşük ısı ile susuz pişirilebilir veya pişirme sepeti kullanılarak patatesler buharda haşlanabilir.

Bilgi Notu:
Orta boy taze patatesler aynı yöntemle 20 dakikada haşlanır. Haşlama suyu içine tuz ilave etmek, tamamen tercihinize kalmış.

Ön Hazırlık:
Aynı irilikte patatesler seçilerek, bir güzel yıkanır. Yıkama sırasında mutfak fırçası kullanarak, patates yüzeyini fırçalamak, işin hijyen tarafı ile ilgilidir. Haşlanacak patatesler aynı irilikte olursa, haşlama işlemi daha kolay ve pişme süreleri eşit olur. Her ne kadar eşit büyüklükte patatesleri bir araya getirmeye çalışılsada bu iş zordur. Onun için, haşlanacak miktarda patatesleri yıkadıktan sonra en irilerini bıçakla bölerek, diğerlerinin boyutuna getirmek en basit çözümdür. Bir de patatesin piştikten sonra kolay soyulmasını sağlamak için, resimde göründüğü gibi patates yüzeyini enlemesine veya boylamasına bıçak ile çizmektir. Bu çizme işlemi patatesin soyulmasını kolaylaştıracaktır.

Patatesler haşlanmıştencerede patates haşlama

Soğumaya bırakılmışpatates haşlama

Maharetini Göster:
Haşlanacak patatesler, uygun tencere içerisine alınacak ve üzerini iki parmak geçecek kadar soğuk su ilave edilecek. Ocak normal ısıda olacak. Tenceredeki su kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılıp bir yere not edilecek. 30 dakika bitiminde patatesler soyulmaya hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com