fırında köfte patates


Malzemeler:
500 gr. Orta Yağlı Kıyma
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
4 Adet Domates
4 Adet Sivri Biber
3 Adet Patates
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (kızartma için)

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, çok ince yemeklik doğranacak. 3 adet domates rendelenecek ve 1 adet domates halka doğranacak. Sarımsaklar ezilecek. Patates soyulacak ve halka doğranacak. 1 cm. kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek, bir kap içerisinde ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içerisine alınacak. Kaynar su hazır edilecek.

köfte yapılmış

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içerisine kıyma, suyu sıklımış bayat ekmek, soğan, sarımsak, karabiber, kimyon ve tuz katılacak, karıştırılacak. Karışım bir güzel yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içerisinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içerisinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

patates ve köfteler kızartılmış

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tava içerisine 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Önce patatesler, yağ içerisinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar önlü arkalı kızartılacak. Ardından köfteler, yağ içerisinde yakılmadan hafif kızartılacak.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içerisine domates salçası, tuz, 1 su bardağı kaynar su konulacak ve karıştırılacak.

tepsiye rendelenmiş domates ilave edilmiş

domates dilimleri biber dizilmiş

fırında köfte patates servise hazır

Maharetini Göster:
Köfte ve patatesler borcam tepsi içerisine (resimde göründüğü gibi) dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates ilave edilecek. Ardından köftenin sosu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Tepsi üzeri alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C ‘ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tepsi kaynamaya başladıktan sonra 30 dakika süre ile fırında tutulacak. Süre bitiminde tepsi üzerinden folyo alınacak ve sivri biberler dizilecek. Ardından tepsi açık olarak sivri biberler kızarıncaya kadar pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop