fırında köfte patates tarifi, nasıl yapılır?


Fırında Köfte Patates Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
500 gr. Dana Kıyması
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
4 Adet Domates
4 Adet Sivri Biber
3 Adet Patates
3 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
2 Dilim Bayat Ekmek
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (kızartma için)

Ön Hazırlık:
Soğan çok ince yemeklik doğranacak. 3 adet domates rendelenecek ve 1 adet domates halka doğranacak. Sarımsak ezilecek. Patates soyulacak ve halka doğranacak. 1 cm. kalınlıkta 2 dilim bayat ekmek, bir kap içinde ıslatılacak, sıkılacak ve bir kap içine alınacak. Kaynar su hazır edilecek.

köfte yapılmış

Köftenin Hazırlanması:
Köfte yoğurma kabı içine kıyma, suyu sıklımış bayat ekmek, soğan, sarımsak, karabiber, kimyon, tuz konulacak ve karıştırılacak. Karışım yoğurulacak ve tuz’u karar hale getirilecek. Yoğurulan köfte kap içinde top halinde bir araya getirilecek. Köfte harcından ceviz iriliğinde parçalar kopartılacak ve beze yapılacak. Bezeler avuç içinde yassıltılacak ve yuvarlak köfteler yapılacak.

patates ve köfteler kızartılmış

Patates ve Köftelerin Kızartılması:
Tavaya 4 yemek kaşığı zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Önce patates yağ içinde hafif pembemsi renk alıncaya kadar kızartılacak. Ardından köfteler hafif kızartılacak.

Sos’un Hazırlanması:
Kase içine domates salçası, tuz, 1 su bardağı kaynar su konulacak ve karıştırılacak.

tepsiye rendelenmiş domates ilave edilmiş

domates dilimleri biber dizilmiş

fırında köfte patates servise hazır

Maharetini Göster:
Köfte ve patates borcam tepsi içine (resimde göründüğü gibi) dizilecek. Üzerine rendelenmiş domates ilave edilecek. Ardından köftenin sosu ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Tepsi üzeri alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C ‘ye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Tepsi kaynamaya başladıktan sonra 30 dakika fırında tutulacak. Süre bitiminde tepsi üzerinden folyo alınacak ve sivri biberler dizilecek. Ardından tepsi açık olarak sivri biberler kızarıncaya kadar pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop