paça haşlama

paça haşlama 400x267 paça haşlama
Malzemeler :
6 Adet Kuzu Paçası
1.5 Litre Su
1 Adet Orta Boy Soğan (soyulmuş)
1 İri Diş Sarımsak
1 Adet Defne Yaprağı
1/2 Limon (kabuklu)
1 Tatlı Kaşığı Tuz (tepelice)

Ön Söz:
Paça haşlandıktan sonra sade veya terbiyeli olarak çorbası yapılır. Paça tencerede, ya da düdüklü tencerede haşlanır. Tencerede paça haşlamak 5 ila 6 saat gibi uzunca bir süreyi gerektirir. Bu da harcanan zamana ve boşa tüketilen enerji israfına sebep olacağı için, tencerede paça haşlamak akılcı değildir. Paça haşlamak için en pratik ve ekonomik yöntem, düdüklü tencerede haşlamaktır.

Paçayı ne şekilde haşlarsanız haşlayın, paçanın kendine özel kokusunu gidermek için limonun dışında bütün soğan, bir kaç diş sarımsak ve varsa defne yaprağı kullanılabilir, seçimi size kalmış.

Ön Hazırlık :
Sakadatçıdan temizlenmiş olarak alınmış kuzu paçaları ocak alevine tutulacak ve üzerinde kalmış tüyler giderilecek. Ardından paçalar bir güzel yıkanacak.

düdüklü tencerede paça haşlamapaça haşlama 1 paça haşlama

düdüklüde paça haşlanmış

düdüklüde paça haşlama paça haşlama

Maharetini Göster :
Düdüklü tencere içerisine kuzu paçaları, 1.5 litre su, 1 adet orta boy kuru soğan, bir iri diş sarımsak, 1 adet defne yaprağı, 1 tatlı kaşığı tepelice doldurulmuş tuz ve 1/2 limon kabuklu olarak konulacak. Düdüklünün kapağı kapatılacak. Ocak ısısı normal ısı ayarında olacak. Düdüklünün el kitapçığında belirtilen sığır eti pişirme süresi göz önüne alınacak ve paça verilen süre dikkate alınarak haşlanacak.  (Termo marka lastikli düdüklü tencerem, kuzu paçasını 30 dakikada haşlıyor.) Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


Top