Kategoriler
Hamur İşleri Makarna ve Mantı Tarifleri Nasıl Yapılır

evde makarna nasıl yapılır


Evde Makarna Nasıl Yapılır Adım Adım Tarifi ve Malzemeleri:
1 Adet Yumurta (65 gr.)
100 gr. Böreklik Un
Bir Fiske Tuz

Ön Söz:
Evde makarna yapımı için yumurta, böreklik un ve tuz kullanılır. Ölçülü malzemeyle yapılan ev makarnası, en kaliteli makarnanın lezzetinden daha da lezzetlidir.  Makarna hamuru yapımında mutlaka börek ve baklavalık un kullanılmalıdır. Makarana hamuru hazırlarken yumurta ağırlığına göre un kullanılır. Bir tane (65 gr. ağırlığında) yumurta ile yoğurulan hamurdan 150 gram ev makarnası yapılır. Bu miktar makarna iki kişiye yeter.

*

Bilgi Notu:
Kaç tane yumurtadan makarna yapacaksanız, yumurtaları kabuklu olarak terazide tartın. Bulduğunuz ağırlığı 1.5 sayısı ile çarptığınızda (makarna hamurunda) kullanacağınız un miktarını bulursunuz. Bu yöntemle hayatında hiç makarna yapmamış kişi dahi ev makarnası yapabilir, deneyin ve görün.

yufka açılmış

yufka kenarları ortada birleştirilmiş

birleşen kenarları biribiri üzerine bindirilmiş

*

makarna şeritler halinde kesilmiş ve açılmış

Maharetini Göster:
Yoğurma kabı içine 100 gr. böreklik un elenerek konulacak ve ortası havuz yapılacak. Havuz içine bir yumurta kırılacak ve bir fiske tuz serpilecek. Parmak yardımıyle sıra ile yumurta, un karıştırılarak hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur beze yapılacak, streçe sarılacak ve 15 dakika dinlendirilecek. Ardından beze, az unla birlikte 35 ila 40 cm. çapında yufka açılacak. Yufka iki kenarından orta kısmına yatırılacak. Yatırılan kenarı birbiri üzerine getirilecek ve şeritler halinde kesilecek. Ardından katlı şeritler açılarak kurutulacak. Sonrası malum.

Not:
Taze ev makarnası 7 dakikada haşlanır. Tam kurutulmuş ev makarnası 15 dakikada haşlanır.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com