evde mayonez nasıl yapılır


Evde Mayanez Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
1 Adet Yumurta Sarısı
1 Su Bardağı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Sirke
1 Çay Kaşığı Limon Suyu
1 Çay Kaşığı Silme Tuz

Ön Hazırlık:
Mayonez hazırlama kabı olarak, cam veya porselen kase içerisi kağıt havlu ile bir güzel kurulanacak. 1 su bardağı ölçekli zeytinyağı, cezve veya benzeri bir kap içerisine konulacak. Sebebi, zeytinyağı yumurta sarısı üzerine ilave edilirken kontrollü akıtılması için. O yüzden, ağızı dar bir mutfak aletine ihtiyaç var.

Maharetini Göster:
Cam veya porselen bir kase içerisine dolaptan çıkarttığınız yumurta kırılacak, sarısı kase içerisine konulacak, beyazı kullanılmayacak. Çırpma teli ile yumurta sarısı bir güzel karıştırılacak. Üzerine 1 tatlı kaşığı ölçeğinde zeytinyağı ilave edilecek ve çırpma telli ile hep aynı yönde karıştırılacak. İlave ettiğimiz zeytinyağı yumurta sarısı ile çok iyi bir şekilde karıştıktan sonra aynı ölçekte zeytinyağı ilave edilecek. Tekrar çırpma teli ile aynı yönde karıştırılacak. Bu işlem zeytinyağ seviyesi yarıya ininceye kadar yapılacak. Yani, ilave edeceğimiz zeytinyağı yumurta sarısının emebileceği miktar kadar olacak.

Karışım kesmik görünümlü olmayacak, yüzeyi pürüzsüz olacak. Ondan sonrası yağ ilave edilecek. Zeytinyağının yarısını kullandıktan sonra, karışım üzerine 1 çay kaşığı silme tuz, 1 çay kaşığı sirke, 1 çay kaşığı limon suyu ilave edilecek ve aynı yönde karıştırılacak. Zeytinyağı bitinceye kadar azar azar yağ ilavesi yapılacak ve karışım aynı yönde karıştırılacak. İşlem sonrası kıvamında mayoneziniz hazır. Mayoneziniz içerisine 1 tatlı kaşığı ılık su ilave edilecek ve bir kez daha karıştırılacak. Sonrası malum.

Not:
Mayonez hazırlamanın bir çok çeşiti ve bir çok yöntemi var. En basit ve kullanabileceğiniz tarifi vermeye çalıştım. Mayonezinizi bir sefer de tüketebileceğiniz miktarda hazırlayınız. Hazırlama kabı olarak, metal ve aliminyum kap kullanmayınız. Yumurtanızı dolap içerisinden çıkartınız. Arta kalan mayonezinizi cam, porselen kap içerisinde ağzı streçle kapalı olarak 3 gün dolapta saklayabilirsiniz. 3 gününü dolduran mayonezi kullanmayınız. Eğer, mayonez hazırlarken karışım kesilir ise, 1 tatlı kaşığı su ilave ederek tekrar karıştırmaya devam ediniz. Yağ olarak diğer bitkisel yağları kullanabilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop