Kategoriler
Mantarlı Yemek Tarifi Tavuk Yemekleri

mantarlı tavuk sote

mantarlı tavuk sote
Wok Tavada Mantarlı Tavuk Sote Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
400 gr. Tavuk Göğsü
500 gr. İstiridye Mantarı
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Adet Havuç
2 Adet Sivri Biber
3 Adet Orta Boy Domates
5 Diş Sarımsak
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Pul Biber
1 Tatlı Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Mantarlı tavuk sote yapımında istiridye (kayın) mantarı, tavuk göğsü, havuç, soğan, sivri biber, sarımsak, rendelenmiş domates ve birkaç tane çeri domatesi kullandım. Yemeği tatlandırmak için; malzemelere karabiber, pul biber, kekik yemeğin tadını sabitlemek adına da, bir tatlı kaşığı domates salçası ilave ettim. Yemeği wok tavada yaptım, yemeğimi denerseniz lezzetine siz karar verin. Mantarlı tavuk sote yapımında diğer mantar çeşitleri kullanılabilir, fakat kayın mantarı daha güzel oluyor. Birde yemek içinde mantar miktarı tavuk etinden fazla olursa; yemeğin tadı bambaşka oluyor, denemenizi öneririm.

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü, mantar, havuç, sivri biber şerit halinde (jülyen) doğranacak. Domates rendelenecek. Soğan yarım ay (piyaz) doğranacak. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak.

İstiridye Mantarıkavak mantarı

mantarlı tavuk sote servise hazırmantarlı tavuk sote 1

Maharetini Göster:
Wok tavaya zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine tavuk eti ilave edilecek ve etin rengi beyazlaşıncaya kadar orta ısıda kavrulacak. Ardından sıra ile soğan, sarımsak, sivri biber, havuç ilave edilecek ve kavrulacak. Üzerine mantar ilave edilecek suyunu çekene kadar kavrulacak. Peşinden rendelenmiş domates, baharat, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Domatesin suyu buhar olup uçuncaya kada kavrulacak ve ocaktan alınacak.  Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com