mantar sote


Malzemeler:
400 gr. İstiridye Mantarı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Adet Kırmızı Biber
3 Diş Sarımsak
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
İstiridye mantarı çok isimli bir kültür mantarı çeşitidir. Beyaz kültür mantarına göre, su oranı biraz fazla ve lezzeti farklı. Bu mantarın tek başına kavurması yapılır. Ayrıca beyaz et, kırmızı et katkısı ile tencere ve fırın yemekleri yapılır. Yapılacak yemek çeşitleri bakımından beyaz kültür mantarından bir farkı yoktur.Tek farkı istiridye’ye benzediği için adının istiridye mantarı olmasıdır. Bir de bu mantar çeşiti halk arasında istiridye mantarı, ağaç mantarı, kavak mantarı, kayın mantarı ve yaprak mantarı adıyla telafuz edilir. Tarifim istiridye mantarının kavurması, yani sotesi ile ilgili. Mantarı wok tava içerisinde soteledim, tencere kullanmadım.

Ön Hazırlık:
Mantarların sap kısımları kesilecek ve yıkanacak. Yıkanmış mantarlar iri doğranacak ve kevgir içerisine alınacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Biber halka, soğan yarım ay doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve yemekte bütün kullanılacak.

İstiridye Mantarı

mantar sote servise hazır

Maharetini Göster:
Tava içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından biber ve sarımsak katılacak, hafif kavrulacak. Üzerine domates ilave edilecek diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Ardından mantar, pul biber ve kekik ilave edilecek, malzemeler bir güzel karıştırılacak.Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı normal ısı konumunda olacak. Tava açık olarak, mantarın bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar mantar kavrulacak. Yaklaşık 15 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop