Kategoriler
Sakatat Yemekleri

kuzu yürek kavurması

kuzu yurek kavurmasi 1
Kuzu Yürek Kavurması Nasıl Yapılır? On dakikada bu tarifle yapılır. Ağız tadıyle yürek kavurması yemek isterseniz, deneyebilirsiniz.
Malzemeleri:
500 gr. Kuzu Yüreği (parça)
1 Adet Kapya Biber
1 Adet Orta Boy Soğan
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Kararbiber
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Silme Kimyon
1 Çay Kaşığı Kuru Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Kuzu yürği kavurması verdiğimiz malzemelerin dışında, domatesli de yapılabilir. Kapya biber yerine diğer yeşil biberler kullanılabilir. Baharat çeşiti damak zevkinize kalmış. Verdiğimiz miktardaki kuzu yüreği, ocağın orta ısısı ile yüksek ısısının orta konumda 10 dakikada kavrulur. Yürek kavurmasındaki tek öneml nokta, yüreğin bıraktığı suyun buhar olup uçmasıdır. İşte o zaman yürek kavrulmuş demektir. Bu aşamadan sonra baharatların yüreğe eklenmesi gerekir. Afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Kuzu yüreği orta irilikte kuşbaşı doğranacak. Soğan yemeklik doğranacak. Kapya biberin sap kısmı kesilecek ve uzunlamasına ikiye bölünecek. Bölünen parçalar tekrar uzunlamasına dilimlenerek küp doğranacak.

kuzu yurek kavurmasi 2

Maharetini Göster:
Tavaya zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, kapya biber ilave edilecek ve orta ısıda kavrulacak. Peşinden doğranmış kuzu yüreği ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Yürek suyunu tamamen bırakınca, ocak ısısı orta ısının bir tık üzeri konumuna getirilecek. Yüreğin bıraktığı su buhar olup uçuncaya kadar, malzemeler ara sıra karıştırılarak kavrulacak. Su tamamen buharlaşınca ocak söndürülecek.
Şimdi tavaya baharatları ilave edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com