kuru patlıcan dolması


Malzemeler:
30 Adet Kurutulmuş Patlıcan
250 gr. Parça Dana Eti veya Kıyma
8 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Su Bardağı Pirinç
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Tatlı Biber Salçası (iç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Sumak
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz (iç için)
1 Çay Kaşığı Tuz (dolmanın suyu için)
3 Su Bardağı Kaynar Su
2 Diş Sarımsak
1/4 Demet Maydanoz
1/4 Demet Dereotu

Ön Hazırlık:
Et, satır kıyması tabir edilen boyutta küçük küp küp doğranacak. Domateslerin kabuğu soyulacak ve küp doğranacak. Soğanlar yemeklik doğranacak. Maydanoz, dereotu ve sarımsak kıyılacak. Kurutulmuş patlıcanlar su içerisinde 5 dakika haşlanacak, süzgece alınacak ve soğuk sudan geçirilecek. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 3 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Dolma İçi’nin Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyılmış et, soğan, 4 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, biber ve domates salçası, tuz, karabiber, kimyon, sumak, nane, maydanoz, dereotu, sarımsak katılacak ve karıştırılacak. Malzemeler bir güzel yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Üzerine pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Dolma içi patlıcanlara tek tek bastırılmadan ağızlarında bir parmak genişliğinde boşluk bırakılarak doldurulacak. Doldurulmuş patlıcanların ağız kısmı kapatılacak. Ardından tencere içerisine yatay olarak birbiri üzerine bindirilmiş olarak dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 çay kaşığı tuz ve 3 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye sos olarak dökülecek.

4 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmaların üzerinde gezdirilecek. Üzerine ısıya dayanıklı bir yemek tabağı kapatılacak. Tencere yüksek ısıda kaynatılacak. Tenceredeki malzemeler kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 40 dakika süre bitiminde kuru patlıcan dolmanız hazır. Sonrası malum.

Not:
Dolma içini hazırlamak için, illa ki satır kıyması olacak diye bir şart yok. Normal kıyma kullanarak iç dolma malzemelerinizi hazırlayabilirsiniz. Diğer bir nokta ise, ocağınızın en düşük ısı ayarı şöyle ayarlanacak. Kapağı kapalı tencereniz kaynarken, yemek buharı kapak aralığından rahat bir şekilde çıkacak. Yani, kapak gürültüsü ‘şıngırtısı’ olmayacak. Ocağınızın gaz ayarını anlattıklarımı göz önüne alarak ayarlayın.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar..comTop