kavurmalı bulgur pilavı


Malzemeler:
200 gr. Orta Yağlı Kavurma
2 Su Bardağı Pilavlık Bulgur
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
4 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Kavurma, etin kullanıldığı bütün yemeklerde kullanılır. Piyasada ticari olarak kasaplık hayvan etlerinden 3 çeşit kavurma üretilir. Bunlar az yağlı kavurma, orta yağlı kavurma ve çok yağlı kavurma çeşitleridir. Kavurma kullanılarak pirinç pilavı, şehriye pilavı, kuskus pilavı ve bulgur pilavı yapılır.

Pilav yaparken kavurmanın çeşitine göre kullanılacak yağ oranını eksiltmek ve artırmak gerekebilir. Ayrıca, bulgur pilavında kullanılacak malzeme çeşiti tercihinize kalmış; domates, kurutulmuş domates, sivri biber ve çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz.

Ön Hazırlık:
Bulgur yıkanacak ve süzülecek. Soğan soyulacak ve yemeklik doğranacak. 4 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından kavurma ilave edilecek, karıştırılacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak, domates salçası katılacak ve kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından bulgur ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine 4 su bardağı kaynar su, karabiber, tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. 15 dakika süre bitiminde pilavınız hazır. Tencerenizi 20 dakika dinlendirdikten sonra servis edebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop