Kategoriler
Tavuk Yemekleri

iç pilavlı tavuk dolma tarifi

iç pilavlı tavuk dolması 1
İç Pilavlı Tavuk Dolma Tarifi, Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
1 Adet Tavuk (1.5 kg.)
1 Çay Bardağı Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Tavuk Ciğeri
1 Yemek Kaşığı Doğranmış Soğan
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
1 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
1 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Yenibahar
1/2 Çay Kaşığı Toz Tarçın
1 Adet Kürdan ve Bağlama İpi

Sos Malzemesi:
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası 25×38 cm.

Ön Söz:
İç pilavlı tavuk dolma tarifimin benzerini internette bulamazsınız. Bulduğunuz tariflerde haşlanmış tavuk içine pişmiş pilavı doldurma ile başlar. Adına da tavuk dolması derler, bilen bilir. İç pilav malzemelerinin ölçüsü, pişirme süresi bütün bir tavuğun iç boşluğuna göre ayarlanmıştır. İç pilav, tavuk içinde lapa olmaz ve taşkınlık yapmaz.

İç pilavlı tavuk dolması yapmak isterseniz; tarifime, malzeme ölçülerime ve pişme sürelerine tam olarak uyun. Sonrasını merak etmeyin.

Ön Hazırlık:
Tavuk temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Kuyruk üzerindeki yağ keseciği ve kanat uçları kesilecek. Kaynar su hazır edilecek.

Tavuk Sosunun Hazırlanması:
Kase içine ayçiçek yağı, salça, yoğurt, karabiber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından sos, tavuğun iç ve dış yüzeyine sürülecek.

İç Pilav Hazırlanmışdiri iç pilav

İç Pilavın Yapılması:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile dolmalık fıstık, soğan, tavuk ciğeri, pirinç ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından kuş üzümü, 1 çay bardağı kaynar su, karabiber, tarçın, yenibahar, ilave edilecek ve pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika kaynatılacak ve kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 10 dakika bitiminde ocak söndürülecek.

tavuk fırın torbasına konulmuşfırın poşetinde tavuk

iç pilavlı tavuk dolması pişmişiç pilavlı tavuk dolması

Maharetini Göster:
Hazırlanan sos tavuğun iç ve dış yüzeyine sürülecek. Ardından tavuk iç pilav ile doldurulacak, derisi bir kürdan ile tutturularak, kapatılacak ve ayakları bağlanacak. Peşinden fırın torbasına konulacak ve torba bağlama teli ile bağlanacak. Üzerine birkaç delik açılacak ve fırın tepsisine konulacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 60 dakika fırında pişirilecek. Süre bitiminde dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak. Tavuk (açık olarak kızarması için) tepsi fırına sürülecek. Arada bir tepsi tabanında biriken su ve yağ karışımından alınarak piliç yüzeyine sürülecek. 30 dakika bitiminde kızarmış piliç servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com