güveçte et buğu kebabı


Malzemeler:
1/2 Kg. Orta Yağlı Dana Kuşbaşı Et
16 Adet Arpacık Soğan
2 Adet Domates
2 Adet Sivri Biber
2 Diş Sarımsak
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Çay Kaşığı Kekik
1 Çay Kaşığı Tuz
20 cm. Çapında Toprak Güveç

Ön Söz:
Buğu kebabı, klasik kebaplardan bir yemek çeşitidir. Adından da anlaşılacağı gibi, buğu kebabının malzemeleri kendi bıraktıkları suyun buharı ile pişerler. O yüzden fazlasıyle lezizdir. Dışardan su ilavesi yapılmaz. Buğu kebabında et seçimi kişinin tercihine kalmış, kuzu veya dana eti kullanılabilir.

Pişirme kabı olarak her tür tencere veya toprak güveç kullanılabilir. Hazırladığınız güveç içerisindeki buğu kebabınız fırında da pişirilebilir.

Ön Hazırlık:
Arpacık soğanlar iki taraflı çok az kesilecek ve soyulacak. Domatesler soyulacak ve irice küp olarak doğranacak. Sivri biberler irice halka doğranacak. Sarımsaklar soyulacak ve yemeklik doğranacak.

Maharetini Göster:
Güveç içerisine zeytinyağı konulacak ve güvecin bütün yüzeyi yağlanacak. Güveç tabanına kuşbaşı etler konulacak ve üzerine sıra ile arpacık soğan, domates, sivri biber ve sarımsaklar yayılacak. Ardından karabiber, kimyon, kekik ve tuz serpilecek. Güveç ağızı alüminyum folyo ile bir güzel kapatılacak ve folyonun orta yerine kürdan ile bir delik açılacak. Güveç ocak üzerine alınacak ve düşük ısıda kaynamaya bırakılacak. Güveç ve malzemelerin ısınması, ocak ısınızın durumuna göre yaklaşık 20-25 dakika sürecek. Güveç içerisinden buhar çıkmaya başladıktan sonra, saat’a bakılacak ve not edilecek. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Buğu kebabınız 90 dakika süre bitiminde servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop