çiriş otu çorbası


Malzemeler:
300 gr. Çiriş Otu
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
6 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu

Ön Söz:
Çiriş otu çorbası yaparken malzeme seçimi tercihinize kalmış. Tereyeğı, et suyu, yarma ve bulgur kulanabilirsiniz. Çiriş çorbası yılda bir kez olsun yapmaya değer, içimi gayet hoş bir çorba. Bu çorbayı yaparken dikkat edilmesi gereken iki noktası var. İlki, çiriş otunu blendırdan geçirirken malzemeyi taneli bırakın. İkincisi ise, çorbanıza mutlaka limon suyu ilave edin.

Ön Hazırlık:
Çiriş otu ayıklanacak, bol su içerisinde berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Ardından 1-2 cm. irilikte kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek ve düşük ısıda kavrulacak. Ardından çiriş otu ilave edilecek ve pörsüyünceye kadar kavrulacak. Üzerine un ilave edilecek ve hafif kavrulacak. Ardından salça ilave edilecek kavrulacak. Üzerine 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve malzemeler karıştırılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 10 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çiriş otu blendırdan geçirilecek ve ardından pirinç ve karabiber ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı aralıklı kapatılacak. Tencere ara sıra dipten karıştırılarak, en düşük ısıda 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde çorbanın tuzu karar hale getirildikten sonra çorba servise hazır. Üzerine limon suyu sıkabilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop