çiriş otu çorbası


Pirinçli Çiriş Otu Çorbası Tarifi, Nasıl Yapılır ve Malzemeleri:
300 gr. Çiriş Otu
1 Adet Soğan
5 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
2 Yemek Kaşığı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Yemek Kaşığı Un
1 Çay Kaşığı Karabiber
6 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1/2 Limon Suyu

Ön Söz:
Çiriş otu çorbası yaparken malzeme seçimi tercihinize kalmış. Tereyeğı, et suyu, yarma ve bulgur kulanabilirsiniz. Çiriş çorbası yılda bir kez olsun yapmaya değer, içimi gayet hoş bir çorba. Bu çorbayı yaparken dikkat edilmesi gereken iki noktası var. İlki, çiriş otunu blendırdan geçirirken malzemeyi taneli bırakın. İkincisi ise, çorbanıza mutlaka limon suyu ilave edin.

Ön Hazırlık:
Çiriş otu ayıklanacak, bol su içerisinde berrak suyu çıkıncaya kadar yıkanacak. Ardından 1-2 cm. irilikte kuşbaşı doğranacak ve kabında bekletilecek. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Soğan yemeklik doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, çiriş otu, un, salça ilave edilecek ve orta ısıda kavrulacak. Ardından 6 su bardağı kaynar su ilave edilecek ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 10 dakika kaynatılacak. Süre bitiminde çiriş otu blendırdan geçirilecek ve ardından pirinç ve karabiber ilave edilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı aralıklı kapatılacak ve en düşük ısıda 15 dakika tekrare kaynatılacak. Süre bitiminde çorbanın tuzu karar hale getirildikten sonra çorba servise hazır. Üzerine limon suyu ilave edebilrsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop