fırında biber dolması


Malzemeler:
1 Kg. Dolmalık Biber
200 gr. Dana Kıyması
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Orta Boy Domates
1 Adet İri Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Su Bardağı Pirinç
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Karabiber
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
1 Tatlı Kaşığı Kimyon
2 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su
1/2 Demet Maydanoz

Ön Söz:
Fırında biber dolması yapmak için kış mevsimini beklemedim. Ne var ki; tedarik edilen sera sebzelerinin elime tutuşturulmasından dolayı, fırında kıymalı biber dolması yapmak zorunda kaldım. Dolma yapımında fırın tepsisi kullanmadım. Onun yerine, kulpları metal olan karnıyarık tenceresi kullandım. Dolma biberler, içerisinde bulunduğumuz kış mevsiminden dolayı sera üretilmi olduğu için (pişerken fazla su bırakacağını düşünerek) yemeğe 1 su bardağı su ilave ettim. Yemeği daha da tatlandırmak adına çeşitli baharatlar kullandım. Sonuçta; toplam 50 dakika süre sonunda yemeği pişirdim ve sofraya koydum.

Ön Hazırlık:
Biberler yıkanacak ve çekirek yuvaları çıkartılacak. Domates, soğan, sarımsak yemeklik doğranacak ve maydanoz kıyılacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 1 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

Kıymalı İç Harcın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içerisine kıyma, soğan, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, domates salçası, sarımsak, tuz, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz konulacak, yoğurulacak ve tuzu karar hale getirilecek. Ardından pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Biberlerin ağızlarında (bir dilim domatesi alacak şekilde) boşluk bırakılarak iç harç doldurulacak ve birer dilim domates parçası ile kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. 1 tatlı kaşığı domates salçası, az tuz ve 1 su bardağı kaynar su ile karıştırılacak, tencereye ilave edilecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı, dolmanın üzerinde gezdirilecek. Tencere ocak üzerinde bir defa kaynatıldıktan sonra kapağı kapatılacak ve ocaktan alınacak. Ardından, önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 40 dakika süre ile pişirilecek. Süre bitiminde tencerenin kapağı açılacak ve dolma üstlerinin kızarması için, tencere 10 dakika süre ile tekrar fırında tutulacak. Toplam 50 dakika süre bitiminde fırında biber dolmanız servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop