Kategoriler
Dolma Tarifleri Sebze Yemekleri

fırında biber dolması

fırında biber dolması
Fırında Biber Dolması Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Kg. Dolmalık Biber
200 gr. Dana Kıyması
7 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
3 Adet Orta Boy Domates
1 Adet İri Soğan
3 Diş Sarımsak
1 Su Bardağı Pirinç (200 ml.)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (harç için)
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (dolmanın suyu için)
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Kuru Nane
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tepeli Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su
Bir Tutam Maydanoz

Ön Söz:
Fırında biber dolması yapmak için kış mevsimini beklemedim. Ne var ki; tedarik edilen sera sebzelerinin elime tutuşturulmasından dolayı, fırında kıymalı biber dolması yapmak zorunda kaldım. Dolma yapımında fırın tepsisi kullanmadım. Onun yerine, kulpları metal olan karnıyarık tenceresi kullandım. Dolma biberler, içinde bulunduğumuz kış mevsiminden dolayı, sera üretilmi olduğu için (pişerken fazla su bırakacağını düşünerek) yemeğe 1 su bardağı su ilave ettim. Yemeği daha da tatlandırmak adına çeşitli baharatlar kullandım. Sonuçta, toplam 50 dakika  sonunda yemeği pişirdim ve sofraya koydum.

Ön Hazırlık:
Dolma biber yıkanacak ve çekirek yuvası çıkartılacak. Domates, soğan, sarımsak yemeklik doğranacak ve maydanoz doğranacak. Pirinç ayıklanacak, yıkanacak ve süzülecek. 1 su bardağı kaynar su, hazır edilecek.

fırında biber dolması içi

Kıymalı İç Harcın Hazırlanması:
Yoğurma kabı içine kıyma, soğan, 5 yemek kaşığı zeytinyağı, domates, domates salçası, sarımsak, tuz, karabiber, kimyon, kuru nane, maydanoz konulacak ve yoğurulacak. Ardından pirinç ilave edilecek ve karıştırılacak.

fırında kıymalı biber dolması

Maharetini Göster:
Dolma biber, ağızında, 1-1.5 cm. boşluk bırakılacak iç harç doldurulacak ve bir dilim domates kapatılacak. Ardından tencereye dizilecek. Üzerine, 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 su bardağı kaynar su, az tuz ile karıştırılacak ve ilave edilecek. 2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek. Tencere ocak üzerinde bir defa kaynatıldıktan sonra, kapağı kapatılacak ve önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. Fırında 40 dakika pişirilecek. Süre bitiminde tencerenin kapağı açılacak ve dolma üstlerinin kızarması için, 10 dakika tekrar fırında tutulacak. Toplam 50 dakika sürede fırında biber dolması servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com