evde yoğurt yapımı


Malzemeler:
3 Litre Süt
3 Yemek Kaşığı Yoğurt (150 gr.)
1 Çay Bardağı Ilık Süt

Ön Söz:
Evde tencere içerisinde yoğurt yapmak için; sütçüden alınan günlük süt veya marketlerden alınan pastorize edilmiş günlük kutu süt, ya da günlük şişe süt kullanılır. Ayrıca, alınan sütü mayalamak için; ekşi olmayan yeter ölçüde doğal mayalanmış yoğurda ihtiyaç vardır. Doğal yoğurt mayası evde yapılabilir. Bu ayrı bir konu, şimdilik söz etmiyeceğim. Doğal yoğurt mayası elinizde olmadığına göre; tadı güzel, ekşi olmayan hazır kase yoğurtlarda (örneğin; kaymaksız sütaş) maya olarak kullanılabilir. Kase yoğurdu maya olarak kullanırken, dikkat etmeniz gereken ayrıntı ise; sütü mayalarken, her litre süt için bir yemek kaşığı tepelice doldurulmuş yoğurt kullanmalısınız. Bir yemek kaşığı tepeli doldurulmuş yoğurt, yaklaşık 50 gr. ağırlığındadır.

Mayanın Hazırlanması:
Kap içerisinde 3 yemek kaşığı dolusu (oda sıcaklığında) yoğurt ile 1 çay bardağı ılık süt güzelce, pürüzsüz bir şekilde karıştırılacak.

Maharetini Göster:
Tencereye süt konulacak ve normal ısıda ısıtılacak. Süt kaynamaya başladıktan sonra saat’a bakılacak ve not edilecek. Kaynayan süt kepçe ile karıştırılacak ve savrularak 10 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde ocak söndürülecek. Süt ılımaya başladığında, termometreniz var ise, süt ısısı 45°C’ye düştüğünde, termometreniz yoksa; tencereye serçe parmağınızı daldırın ve 1’den 10’a kadar sayın. Eliniz sütün sıcaklığına dayanıyor ve çekmiyorsanız; hazırladığınız mayayı tencereye ilave edin, karıştırın ve tencerenin kapağını kapayın. Ardından tencereye bataniye veya kalın örtü ile yuva yapın, güzelce kapayın. Saat’a bakın not edin, 4 saat sonra bataniye’yi tencerenin üzerinden alın ve tencerenin kapağını açın. Tencere oda sıcaklığına geldiğinde, açık olarak buzdolabına kaldırın. Tencere tamamen soğuduktan sonra kapağını kapayın ve yoğurdunuzu 1 gün beklettikten sonra kullanıma alın. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop