evde salatalık turşusu yapımı

salatalık turşusu
Malzemeler:
1 Kg. Orta Boy Salatalık
1 Litre Klorsüz İçme Suyu
1 Yemek Kaşığı Salamura Tuzu (35 gr.)
3 Yemek Kaşığı Üzüm Sirkesi (30 gr.)
3 Diş Sarımsak (10 gr.)
4 Adet Tane Karabiber
4 Adet Kuru Nohut
1 Adet Defne Yaprağı
2 Adet Acı Kurutulmuş Biber
3 Dal Taze Dereotu
1 gr. Limon Tuzu (iki nohut tanesi iriliğinde)
Cam Kavanoz

Salatalık turşusu olgunlaşıp yenmeye başlandığında, buzdolabında saklamanız yerinde olur.

Ön Söz:
Evde salatalık (hıyar) turşusu yapımı bu tarifle mükemmel. Verdiğim malzemeleri kullanarak hazırladığınız salatalık turşusu 7 gün içerisinde yenilebilir. Turşunuzu cam kavanoz kullanarak kurarsanız, daha sağlıklı olur. Bileceğiniz iş, pet kavanozda kullanabilirsiniz. Defne yaprağı kullanmayabilirsiniz. Turşunun çok acılı olmasını isterseniz, kullanacağınız kuru biberleri parçalamanız gerekir. Turşu yapımında koruyucu madde kullanılmadığı için, suyunun beyazlaşması ve üzerinde barlanma olması doğal fermantasyon sonucudur. Bu gibi belirtiler turşunuzu tüketmeye engel değildir, afiyet olsun.

Ön Hazırlık:
Salatalıklar yıkanacak, kurulanacak ve birkaç yerinden kürdanla delinecek. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Dereotu yıkanacak ve süzülecek. Kavanoz sıcak su ile yıkanacak ve ardından kurulanacak.

Salamura’nın Hazırlanması:
Temiz bir kap içine 1 litre içme suyu, 1 yemek kaşığı tepelice doldurulmuş iri salamura tuzu, 3 yemek kaşığı dolusu üzüm sirkesi, 2 tane nohut iriliğinde limon tuzu konulacak ve tuz eriyinceye kadar karıştırılacak.

evde salatalık turşusu

Maharetini Göster:
Cam kavanoz tabanına sarımsak, tane karabiber, kuru nohut, kurutulmuş acı biber, defne yaprağı ve taze dereotu konulacak. Üzerine salatalıklar dizilicek ve salamura suyu ilave edilecek. Salatalıkların yüzeye çıkmasını engellemek için, üzerine asma dalı veya cam küçük tabak ile baskılanacak. En son kavanozun kapağı kapatılacak. Kavanoz ışık ve güneş almayan bir ortamda saklanacak. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop