Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri

evde ekşi mayalı ekmek yapımı

ekşi maya ekmeği
Evde Ekşi Mayalı Ekmek Yapımı Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
4 Su Bardağı Böreklik Baklavalık Un (net: 430 gr.)
1 Su Bardağı Canlı Ekşi Maya (net: 200 gr.)
1 Büyük Su Bardağı Çeşme Suyu (250 gr.)
2 Çay Kaşığı Tepeleme Dolu Tuz (net: 8 gr.)

Ekşi mayalı ekmeği seviyor ve bu konu ile ilgileniyorsanız eğer, bu tarifimi mutlaka deneyin. Ekşi mayalı ekmeği pişirirken, kabarmama sorunu için; pişirmenin ilk 20 dakikasında, ekmek tavasını alüminyum folyo veya ikinci bir ekmek tavası ile kapatın.

Ön Söz:
Evde ekşi mayalı ekmek yapımı konusunda fazlasıyle zaman harcadım. Bu konu ile ilgili kitap yazıp yayınlayacak bilgi ve birikime sahibim. Ekşi mayalı ekmek tarifim; meraklıları için, en kolay yoldan evde ekşi mayalı ekmek nasıl yapılırın hikayesidir. Ekşi maya ve ekşi mayalı hamur yapımı için; özel malzeme, özellikle kullanmadım. BİM Market’in Efsane baklavalık böreklik un’u, İSKİ’nin çeşme suyu ve A101 Market’in sofra tuzunu kullandım. Ekşi maya, dolabımda her zaman bekler durumda, onu kullandım. Sonuçta, mükemmel tat ve lezzette ekşi mayalı ekmeğimi yapmış oldum. Afiyet olsun.

Ekşi Maya Hamuru Yapımı:
Hamur yoğurma kabı içine 430 gr. un elenerek konulacak ve ortası çukur yapılacak. Çukurun kenarına bir tatlı kaşığı tuz serpiştirilecek. Ardından, bir kasenin içine 200 gr. ekşi maya, 250 gr. ılık musluk suyu konulacak ve karıştırılacak. Hazırlanan bu karışım un çukurunun içine boca edilecek ve ele yapışan kıvamda hamur yoğurulacak. Yoğurulan hamur kapatılacak ve 30 dakika dinlendirilecek.

Hamurun Katlanması:
Dinlenen hamur, her 30 dakikada bir hamur (3 saat boyunca, toplam 7 kez) katlanacak. Hamurun katlanması şöyle yapılacak: Hamur topu ıslak iki elle tutulacak ve yanlara çekilerek açılacak. Açılmış hamur birbiri üzerine kapatılacak ve tekrar dinlenmeye bırakılacak. Ya da, hamur topunun altına ıslak el sokulacak ve yukarı doğru uzatılabileceği kadar, kopma olmadan uzatılacak. Peşinden sünmüş hamur diğeri üzeri kapatılacak.

Canlı Ekşi Maya
ekşi maya

ekşi mayalı hamur ele yapışan kıvamda yoğurulmuş
evde ekşi maya hamuru

hamur 7 kez katlanmış ve ekmek tavasına konmuş, streçlenmiş
ekşi mayalı hamur

hamur iki katına çıkmış ve üzerine yoğurt sürülmüş
ekşi maya hamuru

ekşi mayalı ekmek fırında pişmiş, soğumaya hazır
tavada ekşi mayalı ekmek

Maharetini Göster:
7 Kez katlanmış hamur rulo yapılacak ve ekmek tavası içine yayılacak. Ardından tava streçle kapatılacak ve ılık bir ortamda kabarması için bekletilecek. İki katına çıkmış hamurun üzeri açılacak ve yüzeyine çırpılmış yoğurt sürülecek. Ekmek tavası üzeri (hamurun kabarması hesap edilerek) boşluklu olarak alüminyum folyo ile kapatılacak ve önceden 200°C dereceye ısıtılmış fırının alttan 2. rafına sürülecek. Tam 20 dakika bitiminde folyo çıkarılacak ve ekmek 25 dakika boyunca tekrar fırına sürülecek. Toplam 45 dakika bitiminde ekmek tavası fırından alınacak ve ızgara üzerine konulacak. Ekmeğin pişmesini sonlandırmak için, üzerine su püskürtülecek ve beze sarılarak soğuması beklenecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com