etsiz şeker fasulye yemeği


Malzemeler:
2 Su Bardağı Kuru Şeker Fasulye
1 Yemek Kaşığı Tereyağ
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Soğan
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Kimyon
1 Tatlı Kaşığı Tuz
5 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Tencere içerisine, 2 su bardağı şeker fasulye ve üzerine üç parmak geçesiye kadar soğuk su doldurulacak. Kabı içerisinde fasulyeler bir gece boyunca bekletilecek. Sabah, fasulyenin suyu değiştirilecek, tencere ocak üzerine alınacak. Yüksek ısı da tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencerenin kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve fasulyeler 30 dakika süre ile haşlanacak. Süre bitiminde fasulyeler süzülecek ve soğuk sudan geçirilecek.

Soğan yemeklik doğranacak. 5 su bardağı kaynar su hazır edilecek.

Maharetini Göster:
Tencere içerisine tereyağı ve zeytinyağı katılacak, ısıtılacak. Üzerine soğan ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Tencerenin orta yerinden yer açılacak ve salça katılacak, kokusu çıkıncaya kadar kavrulacak. Ardından fasulye, 5 su bardağı kaynar su, karabiber, kimyon katılacak ve karıştırılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Isı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 60 dakika süre bitiminde fasulye yemeğiniz hazır. Yemeğin tuz’unu şimdi karar hale getirebilirsiniz. Sonrası malum.

Not:
Fasulyeyi ön haşlama yapmak istemezseniz, doğrudan pişirmek için 6 su bardağı su kullanın ve yemeği 80 dakika süre ile pişirin.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop