etli taze yaprak sarması


Malzemeler:
200 gr. Taze Asma Yaprağı
200 gr. Dana Kıyması
1 Çay Bardağı Pirinç
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı (iç için)
1 Adet İri Soğan
1 Adet İri Boy Domates
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası (iç için)
1 Çay Kaşığı Pul Biber
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
Bir Tutam Maydanoz

Sos Malzemesi:
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Kaşığı Tuz
2 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Hazırlık:
Soğan yemeklik doğranacak, domates rendelenecek. Pirinç yıkanacak ve süzülecek. Maydanoz kıyılacak ve kaynar su hazır edilecek. Asma yaprağı sapları kesilecek, yıkanacak ve süzülecek. Ardından kaynayan su içinde 5 dakika süreyle haşlanacak. Haşlanan yapraklar soğuk su içine alınacak ve soğuduktan sonra suyu süzülecek.

İç Harç

İç Harç’ın Hazırlanması:
Bir kap içine kıyma, pirinç, soğan, domates, salça, zeytinyağı, maydanoz, karabiber, pul biber, tuz konulacak ve karıştırılacak.


Yaprağın Sarılması:
Asma yaprağının iri damarlı, mat ve tüylü olan yüzeyin sap kısmına; bir tatlı kaşığı dolusu iç konulacak ve üzerine yaprak kıvrılacak. Ardından yaprağın sağ ve sol kanatları kapatılacak ve yaprak rulo şeklinde sarılacak.

Sos’un Hazırlanması:
Bir kap içinde 1 tatlı kaşığı domates salçası, 1 çay kaşığı tuz, 2 su bardağı dolusu kaynar su konulacak ve karıştırılacak.

taze bağ yaprağı

yaprak haşlanmış

sarılmış tencereye dizilmiş

üzerine ısıya dayanıklı tabak kapatılmış

etli taze yaprak sarması pişmiş servise hazır

Maharetini Göster:
Tencere tabanını örtecek şekilde bir kaç yaprak serilecek. Üzerine hazırlanmış yaprak sarmaları dizilecek, hazırlanan sos, 3 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirilecek ve üstü yaprakla örtülecek. Ardından ısıya dayanıklı bir tabak kapatılacak. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra tencere kapağı kapatılacak. Ardından, ocak ısı ayarı en düşük ısı konumuna getirilecek ve saat’a bakılacak not edilecek. Tam, 50 dakika bitiminde taze yaprak sarması yemeği servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop