Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri

ekşi mayalı kepekli köy ekmeği

ekşi mayalı kepekli ekmek
Ekşi Mayalı Kepekli Köy Ekmeği Tarifi, Nasıl Yapılır
Malzemeleri:
1 Tatlı Kaşığı  Aktif Kuru Maya (silme)
1 Su Bardağı Ilık Süt (200 gr.)
1 Çay Bardağı Ilık Su
1 Tatlı Kaşığı Toz Şeker (silme)
1 Su Bardağı Ekşi Maya (200 gr.)
1 Tatlı Kaşığı  Tuz (tepeli)
Aldığı Kadar Elenmiş Un  (4 su bardağı)
1 Çay Bardağı Kepek
Mısır Unu

Ön Hazırlık:
Kase içerisine, 1 su bardağı ılık süt, 1 çay bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı aktif kuru maya katılacak ve karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı ekşi maya katılacak, karıştırılacak. Fırın tepsisi iç yüzeyine mısır unu serpilecek.

Ekşi mayalı ekmek yapımının kolaylığı açısından hamur içinde aktif maya kullanılmıştır. Doğrudan ekşi maya kullanarak yaptığım ekmeğim bu tarifte bakabilirsiniz.

ekşi mayalı kepekli köy ekmeği hamuruekşi mayalı hamur

Hamur’un Yoğurulması:
Yoğurma kabı içerisine 4 su bardağı un, 1 çay bardağı kepek, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 tatlı kaşığı tuz katılacak, karıştırılacak. Un havuz yapılacak ve ortasına kase içerisindeki maya katılacak. Pürüzsüz, ele yapışmayan bir hamur yoğurulacak. Hamur tek beze yapılacak ve yoğurma kabı içerisinde ağızı kapalı olarak buzdolabına kaldırılacak. Dolap içerisinde 12 saat dinlendirilecek.

hamur’a şekil verilmişköy ekmeği

ekşi mayalı kepekli köy ekmeği pişmişekşi mayalı kepekli köy ekmeği

Maharetini Göster:
Dolaptan alınan hamur oda sıcaklığında 1 saat bekletilecek. Süre bitiminde bir kez yoğurulacak ve şekil verilip fırın tepsisi içerisine alınacak. 1 saat süre ile tepsi mayası için hamur bekletilecek. Süre bitiminde üzerine su sürülecek, un, kepek serpilecek ve 3 adet çizik atılacak. Fırın önceden 230°C dereceye ısıtılacak. Metal bir kap içerisine 3 adet buz parçası konulacak ve fırının en alt köşesine sürülecek. Fırın tepsisi fırının orta rafına sürülecek ve fırın kapağı kapatılacak. Bu sırada fırın ısı ayarı, 180°C dereceye düşürülecek. 20 dakika süre ile bu ısıda hamur pişirilecek. 20 dakika sonrası fırın ayarı 200°C dereceye yükseltilecek ve bu ısıda hamur 25 dakika daha pişecek. Toplam 45 dakika hamur pişirme süresi olacak. Süre sonunda ekmek tel ızgara üzerine alınacak ve üzeri bez ile kapatılacak. Soğuduktan sonra kesilmeye ve tüketilmeye hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com