Kategoriler
Düdüklü Tencere Yemekleri Etli Yemek Tarifleri

düdüklüde etli enginar

duduklude etli enginar 1
Klasik Termo Düdüklüde etli enginar tarifi, Nasıl yapılır?
Malzemeleri:
4 Adet Temizlenmiş Enginar (400 gr.)
300 gr. Kuşbaşı Dana Eti
4 Yemek kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Kuru Soğan (200 gr.)
1 Yemek Kaşığı Limon Suyu
1 Su bardağı Kaynar Su (200 ml.)
1 Tutam Maydanoz veya Dereotu
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Termo düdüklü tencerede dana kuşbaşı etli enginar yemeği yaptık. Yemeği en düşük ısıda 30 dakikada pişirdik. Yemekte enginarları bütün kullanmadık. Onun yerine, enginarları dört eşit parçaya böldük ve düdüklüye parça olarak ekledik. Tarifimizi deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun deriz.

Ön Hazırlık:
Enginarlar dört eşit parçaya bölünecek. Soğan yemeklik doğranacak. Dereotu veya maydanoz ince doğranacak. Kaynar su hazır edilecek.

duduklude etli enginar 2

Maharetini Göster:
Düdüklüye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile dana eti, soğan ilave edilecek ve orta ateşte kavrulacak. Peşinden enginar parçaları, 1 su bardağı kaynar su, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı tuz eklenecek ve karıştırılacak. Düdüklü tencere kaynamaya başladıktan sonra, kapağı kapatılacak. Düdüklünün kullanma talimatına uyularak, ilk düdük sesinden sonra ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saate bakılacak not edilecek. Tam 30 dakika bitiminde düdüklü ocaktan alınacak ve yemek bir kaba boşaltılacak. Şimdi yemeğin üzerine dereotu veya maydanoz serpebilirsiniz. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com