yoğurtlu dövme çorbası


Malzemeler:
1 Su Bardağı Dövme (yarma)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1.5 Su Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
7 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dövme ya da yarma, her ikiside aynı ürüne verilen ortak isimdir. Sert buğday çeşitinin kaynatılarak kurutulduktan sonra belirli tekniklerle dövülerek kabuğunun ayrılmasıyla elde edilen bir üründür. Aşure buğdayı ile tamamen farklıdır, birbiriyle karıştırılmaması gerekir.

dövme veya yarma

Dövme’nin ıslatılması:
Tencereye dövme ve üzerlerine iki parmak ölçüsünü geçesiye kadar soğuk su ile doldurulacak. Bir gece boyu (en az 8 saat) suda  bekletilecek ve ardından süzülecek. Bu tarifte kullandığım yarma 12 saat su içinde beklemiştir.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek ve çırpılacak. Üzerine 1.5 su bardağı yoğurt ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

dövme ıslatılıyor

dövme çorbası servise hazır

Maharetini Göster :
Tencereye ıslatılmış dövme, 7 su bardağı kaynar su konulacak ve yüksek ısıda kaynatılacak. Tencere kaynamaya başladıktan sonra kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek ve yarma 15 dakika haşlanacak. Süre bitiminde çorbanın suyundan 1 kepçe alınacak, terbiye’ye ilave edilecek. Terbiye tencereye ilave edilecek. Tencere 5 dakika kaynadıktan sonra ocak söndürülecek. Çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Ardından 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı içinde 1 yemek kaşığı kuru nane hafif kavrulacak ve tencereye ilave edilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop