dövme çorbası


Malzemeler:
1 Su Bardağı Dövme (yarma)
2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1.5 Su Bardağı Yoğurt
1 Adet Yumurta
1 Yemek Kaşığı Un
1,5 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Yemek Kaşığı Kuru Nane
7 Su Bardağı Kaynar Su

Ön Söz:
Dövme ya da yarma, her ikiside aynı ürüne verilen ortak isimdir. Sert buğday çeşitinin kaynatılarak kurutulduktan sonra belirli tekniklerle dövülerek kabuğunun ayrılmasıyla elde edilen bir üründür. Aşure buğdayı ile tamamen farklıdır, birbiriyle karıştırılmaması gerekir.

dövme veya yarma

Dövme’nin ıslatılması:
Tencere içerisine dövme ve üzerlerine iki parmak ölçüsünü geçesiye kadar soğuk su ile doldurulacak. Bir gece boyu, en az 8 saat su içerisinde bekletilecek. Süre sonunda malzemeler süzülecek. Yani dövme ıslatılacak.  Bu tarifte kullandığım yarma 12 saat süre ile su içerisinde bekletilmiştir.

Terbiyesinin hazırlanması:
Kase içerisine 1 yumurta kırılacak, üzerine 1 yemek kaşığı un ilave edilecek, bir güzel çırpma teli ile çırpılacak. Üzerine 1.5 su bardağı yoğurt ilave edilecek, tekrar çırpılacak.

dövme ıslatılıyor

dövme çorbası servise hazır

Maharetini Göster :
Tencere içerisine dövme, 7 su bardağı kaynar su konulacak ve kaynatılacak. Tencere kapağı aralıklı olarak kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Tencere 15 dakika süre ile kaynatılacak. Süre bitiminde kaynamakta olan çorbanın suyundan 1 kepçe su alınacak, terbiye’ye ilave edilecek ve karıştırılacak. Terbiye çorbaya akıtılarak ilave edilecek ve çorba karıştırılacak. Tencere 5 dakika süre ile tekrar kaynatılacak. Süre bitiminde çorba’nın tuzu karar hale getirilecek. Tava’ya 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı tereyağı katılacak, ısıtılacak. Isınan yağ içerisine 1 yemek kaşığı kuru nane katılacak, hafif kavrulacak ve çorbanın üzerine gezdirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop