dana etli kağıt kebabı


Malzemeler:
1/2 Kg. Dana Eti Kuşbaşı
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet İri Soğan
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Adet İri Domates
1 Adet İri Havuç (100 gr.)
1 Adet İri Patates (100 gr.)
1 Su Bardağı Taze Bezelye (100 gr.)
1 Tatlı Kaşığı Kuru Kekik
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Tatlı Kaşığı Tuz
1 Su Bardağı Kaynar Su
Yağlı Pişirme Kağıdı (4 Adet 37×30 cm.)

Ön Söz:
Dana etinden kağıt kebabı yapımında et önceden pişirilir. Patates küp şeklinde doğranır ve kızartılır. İç bezelye ve küp doğranmış havuç haşlanır. Bütün malzemeler bir araya getirildikten sonra, fırın pişirme kağıdı içerisine konularak fırında pişirilir. Kağıt kebabı yapımında dikkat edilecek konu ise, malzemelerin belirli bir su oranında kağıt içerisine konulmasıdır. Değilse, kağıt kebabı kuru kalır. Bu yüzden, en son malzemeler bir araya getirildiğinde (1 su bardağı ölçüsünde su) malzeme içinde bulunmalıdır.

Ön Hazırlık:
Soğan soyulacak, yemeklik doğranacak. Domates soyulacak, kuşbaşı doğranacak. Patates soyulacak, küp doğranacak ve kızgın yağ içerisinde kızartılacak. 4 adet zarf şeklinde fırın kağıdından kağıt kebabı kağıdı buradan tarifine uygun katlanacak.

Dana Etinin Pişirilmesi:
Tencere’ye kuşbaşı et ve 2 su bardağı kaynar su konulacak. Normal ısıda tencere kaynamaya başladığında üzerinde köpükler alınacak ve kapak kapatılacak. Ardından ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve et lokum gibi yumuşayıncaya kadar pişirilecek. Bu süre etin durumuna göre 60 ila 90 dakika arasında olabilir.

Bezelye ve Havuc’un Haşlanması:
Tencere içerisine bezelye ve 2 bardak su konulacak. Su kaynamaya başladığında tencere kapağı kapatılacak. Ardından ocak ısısı en düşük ısı konumuna alınacak ve saata bakılacak. 15 dakika süre bitiminde doğranmış havuç ilave edilecek ve 5 dakika süre ile havuç haşlanacak. Ardından malzemeler süzgeçten geçirilecek. Toplam 20 dakika içerisinde bezelye ve havuç haşlanmış olacak.

Malzemeler Hazırlanmış

Tepsiye Dizilmiş

Kağıt Kebabı Servise Hazır

Maharetini Göster:
Tencere’ye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile soğan, salça, domates ilave edilecek düşük ısıda kavrulacak. Ardından kızarmış patates, haşlanmış bezelye, haşlanmış havuç, pişirilmiş et, karabiber, kekik 1 su bardağı kaynar su ve tuz ilave edilecek, yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Malzemeler bir tık kaynatıldıktan sonra ocaktan alınacak ve dörde bölünecek. Ardından katlanmış pişirme kağıtları tek tek tezgah üzerine yayılacak, içlerine sulu olarak iç malzeme konulacak ve kağıt kapatılacak. Katlanan kağıtların büküm yerleri alta gelecek şekilde fırın tepsisine konulacak. Tepsi önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 15 dakika süre ile pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop