Kategoriler
Hamur İşleri Tarifleri

açma kete nasıl yapılır

açma unlu kete
Açma Kete Nasıl Yapılır?
Malzemeleri:
3 Su Bardağı Un (330 gr.)
1 Su Bardağı Süt (200 ml.)
4 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
60 gr. Tereyağı (yufka için)
1 Çay Kaşığı Kuru Maya (1 gr.)
1 Çay Kaşığı Tuz (2 gr.)
1 Adet Yumurta Sarısı

İç Malzemesi:
1 Su Bardağı Un (110 gr.)
30 gr. Yemeklik Tereyağı
1 Çay Kaşığı Tuz

Ön Söz:
İçli açma kete nasıl yapılır? Yoğurulan mayalı hamur oklava ile yufka açılır, içi kavrulmuş unla doldurulursa bu keteninin adına açma kete denir. Açma kete yapımının en önemli kısmı, içine konulacak un’un kavrulması ve açılmış yufkanın katlanmasıdır. Unlu açma kete yaparken her çeşit hamur katlama tekniğini kullandım. Açma kete için en uygun olan katlama şekli, tarifimde anlattığım gibidir. Tarifimde gr. olarak verdiğim ölçüler, kete malzemelerinin net ölçüleridir. Ketenin üzerine çörek otu serpilirse yerinde olur. Afiyet olsun.

Bilgi Notu:
Tereyağını eritir ve erimiş tereyağından bir yemek kaşığı dolusu alır ve ölçerseniz; 1 yemek kaşığı dolusu tereyağı 10 gram gelir. Unu kavururken fazla tereyağı kullanmayın, tereyağını ölçün.

Hamur’un Yoğurulması:
Yoğurma kabına 3 su bardağı un konulacak ve çevresine 1 çay kaşığı dolusu tuz serpiştirilecek. Ardından un’un ortası çukur yapılacak. Çukurun ortasına 1 çay kaşığı dolusu instant kuru maya, 1 su bardağı oda sıcaklığında süt, 4 yemek kaşığı dolusu zeytinyağı konulacak ve ele yapışmayan kıvamda hamur yoğrulacak. Yoğrulan hamur beze yapılacak ve kapalı olarak iki katına çıkması için dinlendirilecek.

Kete İçi’nin Yapılması:
Tereyağı orta ateşte tavada eritilecek. Üzerine 1 su bardağı dolusu un, 1 çay kaşığı dolusu tuz ilave edilecek ve karıştırılacak. Peşinden ocak ısısı en düşük ısı seviyeye ayarlanacak. Yaklaşık 5 dakika boyunca un kaşığın tabanıyle ezilerek kavrulacak. Un’un rengi dönünce ocaktan alınacak ve soğumaya bırakılacak.

Un’un Kavrulmasıunlu kete unu

Kete Yufkasının Katlanmasıunlu kete katlama

Kete İçi’nin Konulmasıunlu kete içi

Kapatılmış Kete Bezesiunlu kete bezesi

Fırına Sürülmeye Hazırunlu kete

Maharetini Göster:
Mayalanmış hamur üç eşit parçaya bölünecek ve üç beze yapılacak. Her beze 40-45 cm. çapında oklava ile yufka açılacak. Açılan yufka yüzeyine 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı sürülecek ve zarf şeklinde katlanacak. Üzerine arzu edilen miktarda iç harç konulacak ve hamur köşelerinden çekilerek kapatılacak. Peşinden kapatılmış hamur avuç içinde beze yapılacak ve kapatılmış yüzeyi alta getirlecek şekilde üzerine bastırılarak 14-16 cm. çapında yuvarlak şekil verilecek. Peşinden fırın tepsisine konulacak ve üzerine yumurta sarısı sürülecek ve çeşitli yerlerinden çatalla delinecek. Tepsi önceden 180°C dereceye ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek ve 25 dakika pişirilecek. Sonrası malum.

Son Söz:
Fırın tepsilerinin içi 3 tane yuvarlak kete alır. Kete sayınızı buna göre ayrlayın. Fırın tepsisi tabanına kağıt yayabilir veya mısır unu serpebilirsiniz.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com