dağ mantarı sote


Malzemeler:
500 gr. Dağ Mantarı
1 Adet Soğan
2 Adet Domates
1 Adet Çarli Biber
3 Diş Sarımsak
1 Yemek Kaşığı Tereyağı
1 Su Bardağı Kaynar Su
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Alta ki resimde Dağ Mantarı görmektesiniz. Çiğ halde tadına bakmak isterseniz, dilinizi buracaktır ve hatta yakacaktır. Ağız tadınızın eski haline dönmesi için su içseniz bile, fayda etmiyecektir. Belki tatlı bir şeyler atıştırarak birazcık rahatlık sağlayabilirsiniz. Çünkü dağ mantarı çiğ halde acı tada sahip.Bu nedenle, mantar yemeğime baharat katmadım, dağ mantarı kendinden baharatlı. Mantarın acılığını gidermek için tuzlu su içerisinde bekletilmesi gerekiyor. Dağ mantarının kendine özel bir lezzeti var, sevenleri çok. Alışık olamayanların dağ mantarına ilgisinin olacağını pek sanmıyorum, elbette bu kendi görüşüm.

Yine de tarifim, dağ mantarı yemeği ile ilgilenenlere yol gösterecektir.

Ön Hazırlık:
Mantarların sap kısımları kesilecek ve yıkanacak. Yıkanmış mantarlar iri kuşbaşı doğranacak ve bir kap içerisine alınacak. 2 yemek kaşığı tuz ilave edilmiş tuzlu su içerisinde 30 dakika dinlendirilecek. Süre bitiminde süzgeç içerisine alınacak ve su altına tutulacak. Mantarların suyu sıkılarak bir kap içerisine alınacak. Domates soyulacak ve küp doğranacak. Biber ve soğan yemeklik, sarımsaklar iri doğranacak.

Maharetini Göster:
Tencere’ye tereyağı konulacak ve eritilecek. Üzerine soğan ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından çarli biber ve sarımsak katılacak, hafif kavrulacak. Üzerine domatesler ilave edilecek diriliği gidinceye kadar kavrulacak. Mantarlar ilave edilecek, malzemeler bir güzel karıştırılacak. Üzerine 1 su bardağı kaynar su ilave edilecek. Yemeğin tuzu karar hale getirilecek. Ocak ısısı yükseltilecek. Tencere kaynamaya başladıktan sonra, tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı, en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. 25 dakika süre bitiminde yemeğiniz servise hazır. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.comTop