Kategoriler
Evde Nasıl Yapılır Mutfak Bilgileri Salata Tarifleri

10 kiloluk bidona turşu nasıl kurulur

domates tursusu10 Kiloluk Bidona Turşu Nasıl Kurulur?
Malzemeleri:
4.5 Kg. Turşuluk Domates
1/2 Kg. Çarliston Biber
200 gr. Cin Biberi
40 gr. Soyulmuş Sarımsak
20 Adet Kuru Nohut
1 Tutam Kereviz Sapı

Salamura Suyu Malzemeleri:
4 Litre Hazır İçme Suyu veya Kaynamış Soğuk Su
1 Su Bardağı Salamura Tuzu (200 gr.)
1 Su Bardağından bir parmak eksik Üzüm Sirkesi (170 gr.)
1 Su Bardağı Toz Şeker (170 gr.)
1 Yemek Kaşığı Limon Tuzu (20 gr.)

Ön Söz:
Bu tarifin 2 litrelik olanını, olgunlaşmamış domates turşusu adı ile yayınladım. Bu yıl ise, turşuyu 10 litrelik pet bidona kurdum. Bilirsiniz, 1 litre su 1 kilo gelir. Bu sebeple; 10 kiloluk bidonla, 10 litrelik bidon aynı tanımlardır, sizleri yanıltmasın. Turşu bidonuna malzemeleri doldurduktan sonra, üzerine su koydum ve koyduğum suyu ölçtüm. Bidon 3.5 kilo su aldı. Biz salamura suyunu 4 kilo olarak hazırladık. Turşu yapımında tam olgunlaşmamış domates ve çarliston biber kullandık. Domates ve biberi iriliğine göre 4-5 yerinden kürdanla deldik. Bir kap içine önce biberleri, üzerine domatesleri dizdik ve üzerine bir yemek kaşığı salamura tuzu serpiştirdik. Malzemeleri açık olarak bir gece beklettikten sonra, yıkadık ve süzdük. Bu tarifi kullanırsanız, ağız tadında yenecek turşunuzu yapmış olursunuz. Afiyet olsun.

Turşuyu kurduktan 1 hafta sonra, kapağını hafifce çevirerek gevşetin ve gazının dışarıya atılmasını bekleyin. Ardından temiz, kuru bir kaşık alın ve turşu suyunun tadına bakın. Turşunuzu tarifime uygun yapmışsanız eğer, turşunuzun suyunda tuz problemi olmayacaktır. Tuzunun eksik olduğuna karar verirseniz salamura tuzu ilave edin ve kapağı sıkıca kapayın. Salamura suyu malzeme miktarları 200 ml. hacimli su bardağı ile ölçülmüştür.

Ön Hazırlık:
Bidon ve kapağı sıcak su ile yıkanacak ve kurulanacak. Sarımsak soyulacak ve bütün bırakılacak. Nohut yıkanacak ve süzülecek. Kereviz sapı yıkanacak süzülecek ve sirkeli suda bekletilecek. Cin biberi yıkanacak ve kürdanla iki yerinden delinecek.

Domates ve Biberin Hazırlanması:
Domates yıkanacak ve iriliğine ve olgunluğuna göre göre, 3-5 yerinden delinecek. Çarliston biber yıkanacak, sapı kesilecek ve uzunluğuna göre 4-6 yerinden delinecek. Bir kap içine önce biber konulacak ve üzerine salamura tuzu serpilecek. Biberlerin üzerine domates dizilecek ve üzerine salamura tuzu serpilecek. Malzemeler bir gece boyunca açık olarak dinlendirilecek. Sabah yıkanacak ve süzülecek. Bu işlemde 1 yemek kaşığı dolusu salamura tuzu kullandık.

Salamura Suyunun Hazırlanması:
Bir kap içine 4 litre kaynamış, soğutulmuş veya hazır içme suyu konulacak. Üzerine salamura tuzu, toz şeker, limon tuzu, üzüm sirkesi konulacak, tuz ve limon tuzu eriyinceye kadar karıştırılacak.

cin biberi sapları kesilmiş ve delinmiş
cin biberi

domates ve çarliston biber delinmiş, tuzlanmış bir gece bekletilmiş
tursuluk domates

Maharetini Göster:
Bir gece beklemiş domates, biber yıkanacak ve süzülecek. Bidon tabanına sarımsak ve nohutun yarısı konulacak. Üzerine domates dizilecek. Domates aralarına çarli, cin biberi, kalan sarımsak ve nohut yerleştirilecek. En üstte bir tutam kereviz sapı konulacak, salamura suyu ilave edilecek ve kapak kapatılacak. Turşu bidonu ışık ve güneş almayan, serin bir ortamda saklanacak. Sonrası malum.

Son Söz:

turşunun 65 gün sonrası hali

karisik tursu

turşunun 5 ay sonrası hali

karisik tursu 1

Turşuyu 65 gün sonra açtım, tadına baktım ve olgunlaşmış olduğunu gördüm. Ardından kapağını sıkıca kapattım ve dinlenmeye aldım. 5 Ay sonrasında elimizde turşu stoku kalmayınca, turşuyu açtık ve yemeye başladık. Turşuyu tadanlar kusur bulamadılar. Sözün özü: Turşum on numara beş yıldız; turşu zamanı tarifimi güvenle kullanabilirsiniz.

‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com