tavuk ızgara nasıl yapılır

tavuk_izgara

Malzemeler:
1/2 Kg. Derisiz Tavuk Göğsü
1 Tatlı Kaşığı Domates Salçası
1 Tatlı Kaşığı Biber Salçası
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Çay Bardağı Süt
1 Adet Orta Boy Soğan
1 Diş Sarımsak
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Toz Biber
1 Tatlı Kaşığı Tuz

Ön Söz:
Tavuk etinin parçalara ayrılmış bölümleri marine edilerek veya doğrudan ızgara yapılabilir. Tavuk ızgara mangalda, elektrikli ızgarada ve ocak üzerinde çalışan ızgara tavaları kullanılarak yapılır. Tavuk göğsü ızgara yapılacaksa, yağ oranının düşük olması nedeniyle mutlaka marine edilmelidir. Tavuk göğsü, damak zevkinize bağlı olarak çeşitli sos malzemeleri kullanılarak marine edilebilir. Önerim; devamlı kullandığım bu tarifimdeki tavuk marine sosu bu konuda oldukça başarılı, deneyin derim.

Ön Hazırlık:
Tavuk göğsü yıkanacak ve süzülecek. Ardından kalınlığı 1.5 cm. olacak şekilde ve arzu edilen büyüklükte doğranacak. Doğranmış parçalar çatalla bir kaç yerinden delinecek, üzerine 1 tatlı kaşığı tuz serpilecek ve karıştırılacak. Soğan ve sarımsağın buradaki tarife uygun olarak suyu çıkarılacak

Tavuk Göğsü Marinesi:
Kapaklı bir kap içerisine domates salçası, biber salçası, soğan ve sarımsak suyu, zeytinyağı, süt, karabiber, toz kırmızı biber ilave edilecek ve karıştırılacak. Üzerine “ızgaralık doğranmış, delinmiş ve tuzlanmış” tavuk göğsü ilave edilecek ve sosa bulanacak. Ardından sos kabının kapağı kapatılacak ve 24 saat dinlenmesi için buzdolabına kaldırılacak.

tavuk_gosu_izgara

Maharetini göster:
Izgara kızgın hale getirilecek ve yağlanacak. Ardından, marine edilmiş tavuk etleri ızgara üzerine dizilecek. Et üzerine ızgara izi çıktıktan sonra diğer tarafı döndürülecek. Tavuk göğsü parçaları parlak bir görünüm alıncaya kadar pişirilecek. Sonrası malum.
‘Kolay Gelsin’
www.klasiktatlar.com


                       gurme

Facebookta Paylaş
su bardağı ölçüleri

Tariflerimde malzemelerin ölçülerini üstte gördüğünüz mutfak aletlerimle alıyorum. Aileniz 2 veya 3, ya da 6 kişilik nüfusa sahipse; 200 ml. ölçüsünde su bardağını kullandığınızda, yaptığınız yemek israf olmaz. Ayrıca; bakliyat, un, şeker, pirinç, bulgur gibi bardak ölçülerini grama çevirmeniz daha kolay olur.